Na czym polega praca w pomocy drogowej? Czego można się spodziewać i oczekiwać, wybierając właśnie taki zawód? Jakie wymagania trzeba spełnić? Czy to praca dla każdego, czy raczej tylko dla wybranych? Najwyższa pora to sprawdzić!
Jakie uprawienia trzeba posiadać, aby starać się o pracę w pomocy drogowej?
Przede wszystkim konieczne będzie posiadania prawo jazdy kategorii B oraz zwykle również C – do kierowania lawetą, czy też innymi sporych gabarytów pojazdami holowniczymi. Nie trzeba natomiast ukończyć żadnych specjalistycznych studiów ani kursów, choć oczywiście mile widziane będzie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, zwłaszcza ciężarowych. Trzeba także przejść specjalne szkolenia z zakresu BHP, aby wiedzieć jak zachować się w różnych, często niełatwych sytuacjach na drodze, tak by zapewnić sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego maksimum bezpieczeństwa. A tak poza tym wystarczą dobre chęci, głowa otwarta na naukę nowych obowiązków i pozytywne nastawienie.
Jakie zalety posiada tego typu zawód?
Bycie pracownikiem pomocy drogowej to przede wszystkim zajęcie bardzo dynamiczne, aktywne, ciekawe i pełne wyzwań. Zdecydowanie nie jest to praca nudna, ani przewidywalna, gdyż każdego dnia można spotkać się z innymi zadaniami i obowiązkami, w zależności od tego, co akurat spotka nas na drodze i kto będzie potrzebował pomocy. To idealny zawód dla osób, które lubią jazdę samochodem, pracę z ludźmi oraz szczyptę adrenaliny. Pomoc drogowa w Zakliczynie, czy w innym polskim mieście, może okazać się zatem spełnieniem marzeń dla osób, które szukają pracy pełnej wyzwań, w której zawsze coś się dzieje i w której nie sposób się nudzić. Warto podkreślić, że nie jest to zawód wyłącznie dla mężczyzn – również kobiety z powodzeniem mogą spróbować swoich sił w takiej roli i podjąć się tej jakże satysfakcjonującej i interesującej pracy.
A może są również jakieś wady tego typu zajęcia?
Nie sposób zaprzeczyć, że praca w pomocy drogowej wiąże się z pewnego rodzaju niebezpieczeństwem. Obsługa ciężkiego sprzętu, uczestnictwo w różnych, często trudnych i problematycznych sytuacjach drogowych, niesie są sobą pewne ryzyko i stres. Zdecydowanie jest to zatem zawód dla osób o mocnych nerwach, które nie wpadają szybko w panikę i potrafią działać rozważnie i spokojnie nawet w trudnych i wymagających okolicznościach. Z pewnością przydadzą się także takie cechy i umiejętności, jak: dobra orientacja w terenie, wyobraźnia przestrzenna, łatwość w kontaktach z ludźmi, znajomość różnych kwestii technicznych związanych z motoryzacją.