Polerowanie samochodu – co powienieneś o tym wiedzieć?

Samodzielne polerowanie samochodu to bez wątpienia proces wymagający dużych nakładów czasu i energii. Warto jednak je poświęcić, bo efekty mogą być zdumiewające! W poniższym artykule przedstawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć o polerowaniu pojazdu.

W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się samodzielne polerowanie samochodów. Nic w tym dziwnego – zadbane i błyszczące auto to marzenie każdego kierowcy. Jednak warto mieć świadomość, że koszt takiej usługi w firmie zajmującej się profesjonalnie polerowaniem aut może wynosić nawet 2 tysiące złotych. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest więc samodzielne przywrócenie lakierowi na swoim aucie blasku i świeżości.

Polerowanie samochodu – informacje wstępne

Polerowanie samochodu ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także jest znakiem dbałości o stan auta. W trakcie tego zabiegu usuwa się bowiem wierzchnią, zużytą już warstwę lakieru – likwidujemy tym samym rysy i drobne uszkodzenia, nadając naszemu pojazdowi lustrzany blask i idealną powierzchnię. Polerowanie samochodu ma też wymierne korzyści – wypolerowane i zadbane auto osiąga bowiem wyższą cenę rynkową.

Zanim przystąpimy do polerowania, należy koniecznie ocenić stan lakieru. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie zbadać, jakim lakierem jest pokryty nasz samochód – lakieru akrylowego nie powinno się na przykład zbyt mocno trzeć, stanowi on bowiem zarówno warstwę ozdobną, jak i ochronną.

Należy także zdać sobie sprawę, jak twardy jest lakier na naszym samochodzie – od tego zależy dobór np. odpowiedniej gąbki do polerowania, tzw. pada. Niektóre samochody, takie jak marek japońskich czy koreańskich, pokryte są zazwyczaj stosunkowo miękkim lakierem. Można się też wspomóc specjalnym miernikiem lakieru, który pozwoli z dużą dokładnością oszacować grubość powłoki lakieru. Jeśli jest ona cieńsza niż 70 mikronów, należy zwracać uwagę, by nie polerować za mocno.

Polecamy także ofertę auto detailingu w Świdnicy!

Narzędzia do polerowania

Narzędzia do polerowania należy dobierać, zwracając uwagę na stan lakieru na pojeździe. Jeśli zatem mamy do czynienia z twardym lakierem, możemy zainwestować w pad z „futrem”, o dużej mocy ścierania. Jeśli zaś lakier jest bardziej miękki, dobrym rozwiązaniem będzie pad piankowy. Jeśli nie jesteś pewien, czy poprawnie oszacowałeś twardość lakieru, najlepiej zachować ostrożność i rozpocząć od polerki dostosowanej do miękkich lakierów. Gdy zauważysz, że jest ona nieskuteczna, możesz ją zamieniać, aż do osiągnięcia oczekiwanego poziomu polerowania.

Istnieją dwa rodzaje polerek maszynowych:

  • orbitalne – poruszają się po wielu orbitach, są przeznaczone do użytku przez mniej doświadczone osoby i bezpieczniejsze dla polerowanego lakieru;
  • obrotowe – obracają się tylko wokół własnej osi, po tym samym, ustalonym torze; są zatem bardziej agresywne dla korygowanego lakieru, ale też efekt jest bardziej spektakularny. Aby używać tego rodzaju polerek, należy jednak mieć pewne doświadczenie w polerowaniu.

Jeżeli chcesz poznać więcej informacji – zapraszamy do zapoznania się z ofertą auto detailingu w Jeleniej Górze!

Skup aut
Skup aut jest usługą, która zapewnia szybką i wygodną sprzedaż pojazdów. Firmy zajmujące się skupem aut...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.