Assessment centre – co to jest?

Obserwacja współczesnego rynku pracy pokazuje, że wraz z biegiem czasu pojawiają się coraz to bardziej zaawansowane narzędzia rekrutacyjne. Jest wiele instrumentów tego typu, które wykazują się wysoką skutecznością i są doceniane przez rekruterów. Jednym z zasługujących na uwagę przykładów jest assessment centre. Co sprawia, że warto nieco bliżej przyjrzeć się temu tematowi? Czym jest assessment centre i z jakich powodów opłaca się go stosować? Podpowiadamy!

Na czym w praktyce polega assessment centre?

Assessment centre to metoda rekrutacyjna, która pozwala na ocenę umiejętności, kompetencji, jak i cech osobowościowych kandydatów biorących udział w procesie rekrutacyjnym. W praktyce assessment centre to zazwyczaj jednodniowe lub kilkudniowe spotkanie grupy kandydatów, którzy wspólnie biorą udział w różnych testach, ćwiczeniach i zadaniach, takich jak symulacje związane z pracą na danym stanowisku. Często przeprowadza się także rozmowy grupowe lub indywidualne, prezentacje, wykłady, warsztaty, czy testy psychologiczne. W ich trakcie kandydaci są obserwowani i oceniani przez zespół specjalistów, co pozwala wybrać najbardziej utalentowaną osobę.

Jakie zalety ma assessment centre?

Assessment centre to ciesząca się rosnącą popularnością metoda rekrutacji, która ma wiele zalet i przynosi różne korzyści dla firm, w których się ją zastosuje. Poniższa lista prezentuje najważniejsze mocne strony tego rozwiązania, oto one:

– szerokie zastosowanie w zakresie selekcji pracowników,

– bezpośrednie powiązanie zadań symulacyjnych z obowiązkami realizowanymi w przyszłej pracy,

– rzeczywisty pogląd na możliwości konkretnego kandydata – dokonywanie obiektywnej oceny,

– większa skuteczność w doborze najlepszych kandydatów,

– szansa na obserwowanie kandydatów w różnych sytuacjach,

– dogodny sposób na zapoznanie kandydatów z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i jego kulturą organizacyjną,

– kreowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy w oczach przyszłych pracowników.

Assessment centre i jego rola we współczesnych organizacjach – podsumowanie

Niestety, tak jak wszystko, assessment centre posiada też parę wad. Dwa podstawowe mankamenty związane z przeprowadzeniem tego procesu to czasochłonność i pracochłonność. Jednak jak zostało wcześniej wskazane, zalet jest o wiele więcej, dlatego warto w praktyce przekonać się o potencjale drzemiącym w tym rozwiązaniu. W końcu scharakteryzowana metoda jest wyrazem ogromnego postępu w kontekście do tradycyjnych, stosowanych dotychczas sposobów oceny potencjału zawodowego personelu.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Jakie drewno do wędzenia wybrać?
Wędzenie potraw to sztuka, która ma długą tradycję i przynosi niezapomniane smaki do kuchni. Wybór odpowiedniego...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.