Kiedy sczytywać dane z tachografu i karty kierowcy?

Świadomość tego kiedy sczytywać dane z tachografu i karty kierowcy jest fundamentalną wiedzą, jaką powinien dysponować każdy właściciel firmy transportowej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ za niedotrzymanie terminów przewidzianych przepisami prawa, Inspekcja Transportu Drogowego może nałożyć na firmę kary finansowe.

Podstawa prawna sczytywania danych z tachografu i karty kierowcy

To kiedy sczytywać dane z tachografu i kart kierowcy reguluje rozporządzenie Ministra Transportu w sprawie częstotliwości pobierania danych z tachografów cyfrowych i kart kierowców oraz warunków ich przechowywania z dnia 23 sierpnia 2007 roku. Celem tego rozporządzenia jest regularne pobieranie danych z tachografów cyfrowych i kart kierowców oraz ich przechowywania przez firmy transportowe.

Kiedy sczytywać dane z tachografu i karty kierowcy

Wspomniane regulacje prawna nakazują sczytywanie danych z tachografu cyfrowego, co najmniej raz na 90 dni. Ustawa nie ogranicza podmiotu odpowiedzialnego w maksymalnej ilości odczytów.

Taki obowiązek ciąży na każdym przewoźniku lub podmiocie wykonującym przewozy drogowe, ale także będący użytkownikiem lub właścicielem pojazdu.

Kiedy trzeba sczytać dane z karty kierowcy?

Dane z karty kierowcy, podobnie jak z tachografu trzeba sczytywać co najmniej raz w okresie wskazanym w wyżej wymienionej ustawie. Obowiązkowo dane z karty kierowcy trzeba sczytywać co najmniej raz na 28 dni.

Kiedy dodatkowo trzeba sczytywać dane z karty kierowcy i tachografu?

Okazuje się jednak, że powyższy obowiązek sczytywania danych wynikający z przepisów prawa nie jest jedyną sytuacją kiedy sczytywać dane z tachografu i karty kierowcySytuacjami, które powodują powstanie tego obowiązku, są:

  • wycofanie pojazdu z tachografem cyfrowym z użytkowania,
  • uszkodzenie lub wadliwe działanie tachografu cyfrowego (w sytuacji gdy pobranie danych jest możliwe),
  • w przypadku powstania żądania przez uprawnione organy administracji publicznej,
  • trwałe lub okresowe przekazanie pojazdu innemu użytkownikowi,
  • w przypadku gdyby niepobranie danych mogło doprowadzić do ich trwałej utraty.

Kary za niedotrzymanie obowiązku sczytania danych z tachografu i karty kierowcy

Nie każdy podmiot zobligowany do sczytywania danych z kart kierowców i tachografów cyfrowych jest świadomy ciążących na nim obowiązków. Jednak bardzo ważnym jest zdawać sobie sprawę kiedy należy to robić, ponieważ w przypadku niedotrzymania obowiązku, Krajowa Inspekcja Drogowa może nałożyć kary finansowe.

  • przedsiębiorca, który nie pobrał danych z kart kierowców zapłaci karę 500 zł za każdego kierowcę,
  • przedsiębiorca, który nie pobrał danych z tachografu cyfrowego, zapłaci karę 500 zł za każdy pojazd.

Co istotne, wysokość kary nie jest uzależniona od ilości dni opóźnienia albo ilości danych, których brakuje. Oznacza to, że nawet niewielki brak lub spóźnienie się o zaledwie jeden dzień skutkować będzie naliczeniem kary.

Przechowywanie danych sczytanych z kart drogowych i tachografów cyfrowych

Podmiot odpowiedzialny za sczytanie danych z kart drogowych i tachografu cyfrowego musi je przechowywać przez okres 12 miesięcy (dokładnie tyle ile wykresówki). Dodatkowo na podmiocie ciąży zobligowanie do odpowiedniego zabezpieczenia tych danych przed utratą lub zniszczeniem oraz dostępem przez osoby niepowołane.

 

Jeżeli interesuje Cię czytnik do tachografu cyfrowego – sprawdź tutaj

Jakie drewno do wędzenia wybrać?
Wędzenie potraw to sztuka, która ma długą tradycję i przynosi niezapomniane smaki do kuchni. Wybór odpowiedniego...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.