Lęki oraz traumy to problemy dotykające nie tylko psychikę ludzi, ale również zwierząt. Najpopularniejsze domowe pupile, czyli psy oraz koty, także mogą przejawiać pewne anormalne zachowania, które zaniepokoją ich opiekunów. W takich sytuacjach należy zrobić wszystko, aby pomóc swojemu czworonożnemu przyjacielowi. Jednak dokonanie tego na własną rękę bardzo często może okazać się zbyt skomplikowane. Gdzie szukać wtedy wsparcia? Najlepiej u fachowca, czyli zwierzęcego behawiorysty.
Kim jest behawiorysta zwierzęcy?
Behawiorysta to specjalista, który zajmuje się prowadzeniem dogłębnych analiz zachowań zwierząt. Pomaga on między innymi psom i kotom, których dotykają problemy behawioralne utrudniające im oraz ich właścicielom normalne funkcjonowanie. Behawiorysta, skupiając się na danym zachowaniu pupila, usiłuje zrozumieć jego genezę.
Na czym polega praca behawiorysty?
Behawiorysta, bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, za pomocą specjalnych narzędzi obserwuje zachowania zwierzęcia, analizuje je oraz wskazuje propozycje rozwiązań pojawiających się problemów. W tym kontekście ważne jest zapoznanie się z jego zwyczajami oraz otoczeniem, w którym on żyje. Kluczową rolę odgrywa także charakter relacji występującej pomiędzy czworonogiem a właścicielem oraz pozostałymi domownikami. Behawiorysta przekonuje się o tym podczas wizyty w domu zwierzęcia oraz w trakcie wywiadu przeprowadzonego z jego opiekunami.
Dalsze działanie opiera się na opracowanym przez takiego specjalistę planie ukazującym etapy zmian problematycznych zachowań. Opiekunowie psów, gdy posiądą taką wiedzę i przy wsparciu behawiorysty wprowadzą ją w życie, będą mogli zaobserwować stopniową modyfikację zwyczajów pupila.
Kiedy trzeba skorzystać z pomocy behawiorysty zwierzęcego?
Pomoc behawiorysty może okazać się najlepszym rozwiązaniem, gdy dochodzi do sytuacji, w których zwierzę zachowuje się inaczej niż zwykle:
- często ucieka z domu,
- zbyt głośno i długo szczeka lub miauczy,
- nie akceptuje innych zwierząt w domu,
- ma problemy ze snem,
- boi się przebywać samo w mieszkaniu,
- nieustępliwe niszczy przedmioty znajdujące się w domu,
- jest zbyt agresywne wobec ludzi,
- nie akceptuje nowego członka rodziny,
- ma zaburzenia lękowe,
- prowokuje inne zwierzęta.
Behawiorysta zwierząt – podsumowanie
Kompleksowa opieka nad pupilem obejmuje wiele czynności. Jest to przede wszystkim dbanie o jego zdrowie fizyczne i psychiczne. W związku z tym należy podawać zwierzęciu zbilansowane posiłki, regularnie zabierać go do weterynarza, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy behawiorysty.
Każdy opiekun powinien również zagwarantować swojemu czworonogowi dostęp do akcesoriów, które przydadzą się mu podczas spaceru, czy też w trakcie wspólnej zabawy w domu lub ogrodzie. Sklep zoologiczny BabuZoo to miejsce, w którym kupisz obroże dla psów i kotów, smycze oraz piłki i inne zabawki dla Twojego zwierzaka.