Gluten – czym jest i gdzie występuje?

Zapewne słyszałeś już o tym, że ktoś jest na diecie bezglutenowej. Czasami dzieje się to z wyboru lub ze względów zdrowotnych. Niektórzy decydują się na to z uwagi na panującą modę. Czym jest właściwie gluten i dieta bezglutenowa? Kto powinien zastanowić się nad rozpoczęciem takiej diety? Jakie produkty możemy zaliczyć do bezglutenowych? Zapraszamy do lektury!

Gluten – co to takiego?

Gluten to białko występujące w pszenicy i jej odmianach, a także w życie i jęczmieniu. Znajdziesz go również w pieczywie, makaronach, niektórych kaszach, ale niestety także w wielu przetworzonych produktach spożywczych. Dzięki glutenowi wypieki uzyskują pożądaną konsystencję i smak. Dzięki temu na przykład bułki są zwarte i mają charakterystyczną strukturę i miękkość.

Gluten jest dobrze tolerowany przez większość populacji. Mimo to u niektórych może wywoływać niepożądane reakcje organizmu, za które odpowiada wchodząca w jego skład gliadyna. Tym właśnie osobom zaleca się stosowanie diety bezglutenowej. Są to między innymi osoby chore na celiakię, Hashimoto, ale także te, które po prostu nie tolerują glutenu w swojej diecie i czują się lepiej po jego wyeliminowaniu. Do niektórych produktów dodaje się go, ponieważ jest dobrym nośnikiem aromatów.

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Jak sama nazwa wskazuje, dieta polega na wyeliminowaniu glutenu z diety. Jednak co to właściwie oznacza w praktyce? Dieta bezglutenowa polega na zrezygnowaniu ze spożywania żywności zawierającej zboża glutenowe lub ich składniki. Jednak na rynku istnieje wiele alternatyw, które pozwolą Ci zastąpić ulubione produkty. Produkty bezglutenowe mogą być naprawdę smaczne!

Zamiennikami żywności z tych zbóż, mogą być zarówno produkty naturalnie bezglutenowe np. ryż, kukurydza, gryka, proso, rośliny strączkowe, jak i takie, z których gluten został usunięty na drodze technologicznej. W Twojej diecie powinny również znaleźć się produkty naturalnie bezglutenowe, czyli warzywa, owoce, mięso, ryby, czy mleko.

Wykazano, że dieta bezglutenowa przynosi korzyści zdrowotne osobom z celiakią, alergią na pszenicę i nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Nie ma jednak dowodów na to, że powinna być zalecana jako sposób żywienia dla wszystkich innych. Jeżeli chcesz przejść na dietę bezglutenową i myślisz, że może to być dobrym pomysłem, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *