Ja wieszać zasłony? Poznaj sprawdzone sposoby wieszania zasłon na karniszu

Piękny salon to nie tylko kwestia dobrze dobranych mebli czy pięknej aranżacji. Tutaj liczy się każdy szczegół, dlatego warto postarać się ze wszystkich sił, aby to miejsce wyglądało pięknie i cieszyła nasze oczy na co dzień. Dbając o każdy najmniejszy szczegół, zapewne zastanawiasz się, jak powiesić zasłony na karniszu, aby wyglądały nienagannie? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów!

Jak powiesić zasłony w salonie?

Upięcie zasłon na karniszu może w dużej mierze zdeterminować wygląd całego pomieszczenia. Sposoby wieszania zasłon są bowiem bardzo różne i w zależności od tego, który wybierzemy, uzyskamy określony efekt. Ważne, aby zasłony były powieszone nie tylko w taki sposób, aby wyglądało to estetycznie, ale także ich wygląd powinien pasować do pomieszczenia, w którym się znajdują. Poznaj więc kilka sposobów na to, jak wieszać zasłony na karniszu, by cieszyć się nienaganną estetyką i komfortem użytkowania.

Na rynku dostępne są zasłony z różnymi rozwiązaniami. To, jak wieszać zasłony zależy przede wszystkim od tego, jaki system mocowania na karniszu w nich zastosowano. Od Ciebie zależy więc, na który z nich postawisz. Warto zastanowić się najpierw jaki efekt wizualny chcesz uzyskać w pomieszczeniu, w którym zostaną powieszone.

Po drugie warto również przemyśleć, co będzie dla nas najbardziej komfortowe. W końcu zasłony trzeba utrzymywać w czystości, co wiąże się z ich ściąganiem i ponownym zakładaniem. Ponadto określone rodzaje zastosowanych mocowań, pasują do konkretnych modeli karniszy. Zatem to, jaki karnisz posiadasz ma duże znaczenie przy wyborze sposobu mocowania zasłony.

Sposoby mocowania zasłon na karniszu

  • Klasyczne żabki

Kiedyś był to tak naprawdę jedyny sposób wieszania zasłon. Mimo, że teraz możemy zdecydować się na inne rozwiązania, wiele osób w dalszym ciągu stawia na to klasyczne rozwiązanie. Zapewne wielu z nas kojarzy żabki z niezbyt estetycznymi karniszami sufitowymi i uciążliwym przesuwaniem zasłon upiętych w ten sposób. Dzisiaj jednak ten sposób mocowania zasłon jest zwykle udoskonalony w taki sposób, aby codziennie użytkowanie było wygodne. Zasłony upięte za pomocą żabek na karniszu w formie szyny sufitowej mogą prezentować się elegancko.

 

Warto wiedzieć, że materiał i konstrukcja współczesnych żabek pozwala na komfortowe przesuwanie zasłon. Żabki możesz zastosować także przy karniszach drążkowych. Są umieszczone na metalowych kółeczkach, które swobodnie możemy przesuwać po karniszu. W zasłonę wszywana jest taśma przystosowana do zapięcia żabek.

  • Tunel

Kiedy wybrane przez Ciebie zasłony są delikatne, świetnie sprawdzi się również przeszycie tunelowe. Rozmiar tunelu powinien  być właściwie dobrany do szerokości drążka. To zagwarantuje Ci wygodę użytkowania. Dzięki naciągnięciu zasłony na drążek możesz w prosty i łatwy sposób uzyskać efekt, na którym Ci zależy. Jeśli chcesz, aby zasłona tworzyła gładką taflę oraz imitowała roletę, wystarczy rozciągnąć zasłonę na całej długości karnisza. Z drugiej strony tunel daje Ci możliwość uzyskania efektu ładnego, gęstego marszczenia.

  • Przelotki i szelki

Posiadasz karnisz drążkowy, a Twoim priorytetem jest nie tylko estetyczny wygląd zasłony, ale także codzienny komfort jej użytkowania? To rozwiązanie powinno Ci się spodobać! Zasłony, w których na stałe zamontowano dekoracyjne koła (przelotki), przystosowane są do karniszy drążkowych. To obecnie jeden z najbardziej popularnych rodzajów zasłon. Nabite w równych odległościach przelotki ułatwiają wieszanie zasłony, a także bezproblemowo poruszają się po karniszu.

W podobny sposób działają zasłony, które wyposażone są już w szelki bądź troczki, które możesz samodzielnie przewiązać na karniszu. Taki sposób montowania zasłony tworzy swoistą ozdobę i świetnie sprawdza się jako dodatkowa dekoracja pomieszczenia.

  • Flexy

Kolejnym sposobem na powieszenie zasłon jest system flexy. Opiera się na plastikowych haczykach, które wszyte są do zasłony na stałe. Rozwiązanie to gwarantuje stały efekt naturalnych, estetycznych, podwójnych plis. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Marszczenia na tkaninie zasłonowej, tworzące piękne zakładki nie rozprostowują się podczas wieszania czy zdejmowania zasłon. Dodatkowo mocowanie dostosowane jest do karniszy w formie szyny, którą montujemy do ściany bądź sufitu. Skorzystanie z tego rodzaju mocowania na karniszu oszczędza więc Twój czas i jest gwarancją stylowego, pięknego efektu.

  • Taśma marszcząca

Kolejnym rozwiązaniem jest taśma marszcząca. Gęstość marszczenia zależeć będzie od rodzaju taśmy, którą wybierzesz. Najczęściej stosuje się taśmy marszczące w stosunku 3:1 lub 2:1. Ten system mocowania prezentuje się niezwykle elegancko i szykownie.

Jak wieszać zasłony – podsumowanie

Jak widzisz, możesz zdecydować się na wiele sposobów montowania zasłon. Każdy z nich jest nieco inny, jednak wszystkie sprawiają, że zasłony będą zawieszone estetycznie. Szukasz jeszcze mebli do swojego salonu? Może zainteresuje Cię witryna szklana, która pomieści Twoją zastawę stołową? A może szukasz jeszcze innych mebli? Odwiedź stronę sklepu ABC Meble i spraw, aby Twój salon wyglądał pięknie i stylowo!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.