Jak przygotować samochód do dłuższej podróży?

Wybierasz się w dłuższą podróż samochodem? Jeśli tak, to niezależnie od rodzaju podróży – służbowej czy prywatnej – należy dobrze się do niej przygotować. W końcu nikt nie lubi niemiłych niespodzianek w trasie.

Przede wszystkim należy dokonać przeglądu technicznego, dlatego warto zajrzeć do książki serwisowej lub posłużyć się komputerem pokładowym, który pokaże nam aktualne dane dotyczące stanu samochodu.

Co zrobić, aby dobrze przygotować samochód do podróży?

Jedną z ważniejszych czynności jest sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych (oleju silnikowego, płynu hamulcowego i płynu chłodnicy). Najlepiej uzupełnić je do maksimum. Warto sprawdzić, czy nie doszło w żadnym miejscu do wycieku, np. w komorze silnika czy na spodzie auta. Jeżeli nie ma wycieków, to znaczy, że raczej wszystko jest sprawne. Jeśli jednak zauważyłeś/aś świeże ślady cieczy, koniecznie znajdź ich źródło lub skontaktuj się z serwisem w celu wykrycia i usunięcia usterki.

Następnie, bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy hamulce działają prawidłowo – wystarczy wykonać kilka mocnych hamowań, żeby przekonać się, że wszystko jest w porządku i ABS działa.

Najwyższa jakość i świetna cena – barierki miejskie – sprawdź najlepszą ofertę na rynku!

Dłuższa podróż to nie codzienność dla przeciętnego samochodu. Jeśli zwykle używasz samochodu tylko w mieście, jeżdżąc do pracy, czy na zakupy, to z pewnością nie wykorzystujesz zbyt często całej mocy silnika. Warto zrobić krótką przejażdżkę, podczas której możliwe będzie wykorzystanie większości osiągów silnika. Nagrzany silnik nie powinien tracić mocy, nie przerywać i płynnie pracować.

Kolejny istotny punkt na checkliście to sprawdzenie stanu oświetlenia – czy wszystkie punkty świetlne w pojeździe działają i świecą dostatecznie mocno.

Ważnym elementem sprawnego i bezpiecznego pojazdu są opony, które posiadają odpowiednie ciśnienie. Jeśli nie jesteś pewien/pewna czy wszystko z Twoimi oponami jest w porządku, odwiedź wulkanizatora, który sprawdzi stan techniczny Twoich opon.

Warto sprawdzić także działanie wycieraczek oraz uzupełnić płyn do spryskiwaczy.

Jeśli dokonałeś/aś krótkiego przeglądu technicznego swojego pojazdu, ale chcesz mieć stuprocentową pewność, że niczego nie pominąłeś/pominęłaś, najlepiej udać się do sprawdzonego serwisu. Każdy z nas jest przyzwyczajony do swojego samochodu, więc niektóre rzeczy mogą się dla nas wydać „normalne”, a wcale takie nie są.

Powodzenia w trasie!

Skup aut
Skup aut jest usługą, która zapewnia szybką i wygodną sprzedaż pojazdów. Firmy zajmujące się skupem aut...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.