Kasa fiskalna – czy można uniknąć odpowiedzialności od fiskalizacji sprzedaży?

Kasa fiskalna jest koniecznością dla każdego przedsiębiorcy. Niestety, budzi ona wiele obaw i niepewności związanych z jej prawidłowym używaniem, obsługą oraz obowiązkami wynikającymi z tego. Z roku na rok rozszerza się również zakres podatników, którzy są zobligowani do prowadzenia ewidencji swojej sprzedaży.

Kto może być zwolniony z fiskalizacji sprzedaży?

Podatnik, który rozpoczyna swoją działalność, ma prawo być zwolnionym z kasy do 20 tys. PLN obrotu rocznie, przy czym jest to sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.

Oczywiście musimy brać pod uwagę, że jeżeli działalność została rozpoczęta w trakcie roku, okres ten jest odliczany proporcjonalnie na ilość dni prowadzenia działalności gospodarczej. Nie wliczamy do limitu sprzedaży środków trwałych, a także wartości materialnych, prawnych czy dostaw nieruchomości.

Nie każdy może być zwolniony z kasy fiskalnej

Musimy się liczyć z tym, że część branży jest wykluczona ze zwolnienia z kasy fiskalnej w pierwszym roku działalności, a swoją sprzedaż muszą ewidencjonować bezwzględnie od początku prowadzenia firmy. Zaliczamy do nich gałęzie handlu takie jak handel artykułami tytoniowymi, perfumami, paliwami, a także branża beauty, w tym usługi kosmetyczne i fryzjerskie.

Z początku działalności, prowadzenie ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej może być problematyczne, zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Warto wobec tego skorzystać z pomocy biura rachunkowego w Jeleniej Górze lub innego specjalisty, który udzieli pomocy w początkowych ustawieniach kasy takich jak stawki czy raporty dobowe i miesięczne.

Dla kogo zwolnienie z kasy fiskalnej?

Zwolnienie z kasy fiskalnej może obowiązywać osoby, które prowadzą swoją działalność internetowo, a co za tym idzie – wszystkie zapłaty dokonane są bezgotówkowo. Mogą one wówczas skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, pod warunkiem, że posiadają dokumentację dotyczącą każdej pojedynczej płatności.

Kasa fiskalna – podsumowanie

Kasa fiskalna budzi skrajne emocje w przedsiębiorcach, głównie za sprawą tego, że wydaje się na pierwszy rzut oka skomplikowana. Oczywiście, obsługiwanie jej wiąże się z pewnymi niedogodnościami i wymaga organizacji pracy, jednak z pomocą specjalisty i upływem czasu, jej obsługa powinna być naturalna dla każdego przedsiębiorcy.

Źródło zdjęć: freepik.com

Jakie drewno do wędzenia wybrać?
Wędzenie potraw to sztuka, która ma długą tradycję i przynosi niezapomniane smaki do kuchni. Wybór odpowiedniego...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.