Co to jest Boże Ciało?

Kiedy obchodzi się Boże Ciało?

Boże Ciało, inaczej uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to jedno z ważniejszych świąt w Kościele katolickim, które obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, czyli w drugi czwartek po Zielonych Świątkach.

Uroczystość ta została ustanowiona w 1264 roku przez papieża Urbana IV, który zatwierdził kult Najświętszego Sakramentu i wprowadził w Kościele katolickim święto ku czci Eucharystii.

Jak wyglądają obchody Bożego Ciała?

W dniu Bożego Ciała katoliccy wierni gromadzą się na procesjach, podczas których niesiona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Procesje te mają na celu publiczne wyznanie wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. W czasie procesji wianki, kwiaty oraz zielone gałązki są rozrzucane na drodze, po której przechodzi procesja, a w niektórych krajach procesje przechodzą przez specjalnie udekorowane ulice.

Boże Ciało jest uroczystością nakazaną dla katolików i jest dniem wolnym od pracy w Polsce oraz w niektórych innych krajach katolickich.

Jaki wystrój kościoła na Boże Ciało?

W Polsce i innych krajach katolickich, wystrój kościoła na Boże Ciało jest zwykle bardzo uroczysty. Kościoły są ozdabiane kwiatami i zielenią, a ołtarze są bogato przyozdobione. W wielu kościołach na Boże Ciało ustawiana jest specjalna konstrukcja, nazywana baldachimem lub nebam, która symbolizuje chmurę, pod którą Izraelici przeszli przez Morze Czerwone. Baldachim jest przystrojony kwiatami, wstęgami i innymi ozdobami.

W dniu Bożego Ciała, kościoły są także przygotowane na przyjęcie procesji. Często przed kościołem ustawiane są ołtarze polowe, na których celebracja może być odprawiona podczas procesji. Na ulicach, przez które będzie przechodzić procesja, są ustawiane ołtarze z kwiatami, zielonymi gałązkami i wiankami, a okna i balkony są dekorowane flagami i innymi ozdobami.

Widać więc, że są różne dekoracje na Boże Ciało, a cały wystrój kościoła i ulic ma na celu uczczenie Eucharystii i publiczne wyznanie wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Silnik do kosiarki traktorka
. Silnik do kosiarki traktorka to jeden z najważniejszych elementów, który decyduje o jej wydajności i...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.