Pojawienie się ognia w instalacji zazwyczaj powoduje poważne ryzyko dla całego systemu oraz wywołuje gwałtowne zmiany w panującym wewnątrz ciśnieniu. Jak najlepiej uchronić się przed takim ryzykiem? Skutecznym rozwiązaniem z pewnością jest zastosowanie zaworu oddechowego w kombinacji z przerywaczem ognia.
Zawór oddechowy to specjalny typ zaworu bezpieczeństwa, który jest montowany na szczelnym zbiorniku magazynowym i instalacjach rurociągowych w celu regulacji ciśnienia wewnętrznego. Z kolei przerywacze płomieni należą do pasywnych systemów zabezpieczających przed deflagracjami i detonacjami.
Gdzie stosować zawory oddechowe z przerywaczami płomieni?
Zbiorniki oraz mieszalniki często z reguły mają zamontowane zawory oddechowe lub odpowiednie odpowietrzniki, które poprzez potencjalne niebezpieczeństwo kontaktu ze źródłem zapłonu mogą doprowadzić do wybuchu. Dlatego też w nowoczesnym przemyśle zaleca się zabezpieczanie takich procesów przerywaczami płomieni/ognia.
Zalecane jest, aby wszystkie urządzenia, które mają permanentne źródła zapłonu były wyposażone właśnie w przerywacze płomieni / ognia.
Zależnie od aplikacji proponujemy odpowiednie przerywacze płomieni / ognia dla specjalnego produktu lub zastosowania. Istnieje możliwość kombinacji danych modeli przerywaczy płomieni / ognia z zaworami oddechowymi lub samymi zaworami podciśnieniowymi lub zaworami nadciśnieniowymi.
Jak zbudowany jest przerywacz płomieni?
Podstawą budowy każdego przerywacza płomieni / ognia jest odpowiednio skręcony i ułożony kawałek plecionki metalu, który poprzez swoje właściwości gwarantuje działanie urządzenia.
Każdy z gazów ma swoją charakterystykę. Na jej podstawie można dobrać odpowiedni przekrój plecionek metali, przez który nie przedostanie się płomień. To zachowanie uwarunkowane jest dobraniem i wyprodukowaniem bezpiecznika ogniowego z odpowiednimi szczelinami nazywającymi się w skrócie MESG (Maximum Experimental Safe Gap).
Aby odpowiednio zdusić i wychłodzić płomień, tak aby nie przedostał się dalej, należy odpowiednio dobrać otwory, aby parametry MESG nie przekraczały parametrów medium.
Ważna jest nie tylko wysokość elementu, ale także jego długość. Musi ona być tak skalkulowana, aby absorbowała w odpowiedni sposób ciepło wybuchu. W ten sposób po przejściu gazu przez cały element na końcu temperatura gazu będzie poniżej jego temperatury samozapłonu, przez co ochronione zostanie wszystko, co znajduje się za przerywaczem płomieni / ognia.
Parametry techniczne
Dla zaworów oddechowych:
– zakres rozmiarów od DN 25 do DN 400,
– nastawy ciśnienia otwarcia 2-500 mbar,
– materiały wykonania: aluminium, stal węglowa, stal nierdzewna, hastelloy, z tworzyw sztucznych (przeznaczone do agresywnych substancji).
Dla przerywaczy płomieni:
– zakres rozmiarów od DN 6 do DN 600,
– maksymalna temperatura robocza do 250 0C,
– certyfikowane do dużych ciśnień roboczych, liniowe przerywacze deflagracyjne oraz detonacyjne, końcowe przerywacze z opcją dla krótkotrwałego i długotrwałego spalania.
Perfekcyjna dokładność wykonania oraz zgodność z najsurowszymi normami to atuty cenione przez klientów na całym świecie. Dlatego też zawsze warto postawić na urządzenia, które spełniają wszystkie te wymagania. Oczywiście dobranie odpowiedniego urządzania zabezpieczającego wiąże się z koniecznością poznania wszystkich kluczowych parametrów instalacji, jakiej mają chronić. Dlatego w celu omówienia konkretnych przykładów zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi ekspertami.