5 podstawowych zasad dbania o ekspres do kawy
Aromatyczna kawa rano to jedna z przyjemności, które pozwalają lepiej zacząć dzień. Ekspres do kawy umożliwia oszczędzenie czasu o poranku i przygotowanie idealnego napóju o pożądanym smaku oraz intensywności. Pod warunkiem, że regularnie dbamy o urządzenie i używamy wysokiej jakości produktów.Wystarczy zastosować się do kilku zasad, aby długo cieszyć się sprawnym ekspresem oraz pyszną kawą.

1. Regularne czyszczenie wszystkich elementów

Czyszczenie ekspresu najlepiej dopasować do częstotliwości jego użytkowania, jednak optymalnym rozwiązaniem będzie przepłukanie wszystkich elementów raz dziennie. Najlepiej zrobić to popołudniu lub wieczorem, aby urządzenie było gotowe na rano. Wylewamy wodę przeznaczoną do robienia kawy i codziennie rano nalewamy do pojemnika świeżą. Opróżniamy i czyścimy pojemnik na fusy oraz szufladkę, w której gromadzi się woda, a następnie pozostawiamy je do całkowitego wyschnięcia. Jeśli o to nie zadbamy, szybko pojawi się tam pleśń, która negatywnie wpłynie na smak kawy.

2. Czyszczenie systemu spieniającego

Dysza do spieniania mleka powinna być przepłukana wodą i przetarta wilgotną ściereczką po każdym użyciu. To bardzo istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych. Mleko tworzy na niej osad, który może zatkać wylot, utrudniając spienianie mlecznej pianki. Możemy po kilku przygotowanych kawach umieścić rurkę w pojemniku z czystą wodą i uruchomić proces spieniania. W ofercie marki JURA znajdziemy specjalny płyn do czyszczenia systemu mlecznego, który podczas automatycznego czyszczenia usunie proteiny i tłuszcz mleczny. Dodatkowo codziennie należy wyjąć i umyć pojemnik na mleko, a jeśli nie został opróżniony to schować go na noc do lodówki. Pozostawione w dzbanku mleko może skwaśnieć, co spowoduje zatkanie dyszy, nieprawidłowe spienianie mleka i nieprzyjemny smak kawy.

3. Stosowanie filtrowanej wody

Na smak kawy z ekspresu składa się kilka czynników, a jednym z najważniejszych jest woda. Zdecydowanie nie zaleca się stosowania kranówki, która jest twarda i zawiera kamień niebezpieczny dla urządzenia oraz dla jakości kawy. Osadzający się kamień może doprowadzić do awarii ekspresu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest filtrowanie wody w dzbanku lub użycie dodatkowych filtrów w ekspresie. W przypadku urządzeń JURA doskonale sprawdza się filtr CLARIS, umieszczony bezpośrednio w pojemniku na wodę. Dzięki temu jest ona świeża i bez szkodliwych substancji, typu ołów czy chlor. Tym samym urządzenie jest zabezpieczone przed zanieczyszczeniami z wody i gwarantuje znakomity, czysty smak ulubionej kawy.

4. Dodatkowe odkamienianie

W wielu ekspresach informacja o konieczności odkamienienia urządzenia pojawia się na wyświetlaczu. W takim przypadku wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, aby nastąpił proces autoczyszczenia. Jeśli w ekspresie nie ma takiej funkcji, powinniśmy co 3-6 miesięcy, czyli po przygotowaniu ok. 200-300 kaw przeprowadzić odkamienianie samodzielnie. Należy zakupić specjalne środki czyszczące i umieścić je w odpowiednim miejscu w urządzeniu. W sklepach z ofertą AGD znajdziemy, m. in.: płyn do usuwania kamienia, tabletki czyszczące, środki do czyszczenia systemu do spieniania mleka oraz zestawy do czyszczenia i konserwacji ekspresów. Regularnie usuwanie kamienia pozwoli na korzystanie z ekspresu przez długi czas oraz zachowanie intensywnego smaku kawy.
Zobacz także: DeLonghi serwis ekspresów

5. Dbanie o ekspres z zewnątrz

Regularne czyszczenie ekspresu powinno obejmować nie tylko jego wnętrze, ale także elementy zewnętrze. Podczas nalewania kawy lub spieniania mleka powstają nieestetyczne zabrudzenia – zacieki, krople czy osad, a na wierzchu urządzenia zbiera się kurz.Warto zadbać o obudowę codziennie przecierając ją wilgotną szmatką z delikatnym detergentem i wodą, a następnie wycierając ją do sucha. Z tak zadbanego ekspresu picie kawy będzie jeszcze przyjemniejsze. Urządzenie nie tylko zaparzy gorący napój, ale także będzie ozdobą kuchni i uzupełnieniem aranżacji.

Ekspres do kawy, który jest w stałym użytkowaniu, musi regularnie przechodzić konserwację. Tylko w tej sposób nie straci na jakości i będzie zaparzał aromatyczną kawę. Wystarczy pamiętać, aby po każdym użyciu przetrzeć ściereczką dyszę od mleka oraz obudowę, a pod koniec dnia opróżnić i umyć wszelkie pojemniki. Do tego należy zastosować cykliczne czyszczenie elementów wewnętrznych oraz odkamienianie odpowiednimi środkami, aby mieć pewność, że urządzenie nas nie zawiedzie przez długi czas.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.