Odkamienianie ekspresu – jak je wykonać poprawnie?

Odkamienianie ekspresu to czynność, która ma ogromny wpływ na sprawne działanie urządzenia, a także na smak parzonej kawy. Woda jest mniej lub bardziej twarda, natomiast z czasem każdy jej typ doprowadza do pojawienia się w ekspresie kamienia, który może poważnie uszkodzić sprzęt.

Dlaczego należy odkamieniać ekspres do kawy?

Odkamienianie ekspresu do kawy zalecają wszyscy producenci tego typu sprzętu. Nie ma bowiem na rynku urządzenia, które byłoby odporne na działanie twardej wody. Ta podczas parzenia kawy doprowadza do wytrącenia się magnezu i wapnia, które powszechnie określa się mianem kamienia. Regularne odkamienianie ekspresu ma przeciwdziałać skutkom tego procesu i usuwać z urządzenia niebezpieczny nalot. Niebezpieczny, gdyż grozi on uszkodzeniem sprzętu, którego naprawa może kosztować niemało. Trzeba również zaznaczyć, że kamień ma nie tylko szkodliwe działanie dla samego urządzenia. Wpływa także na specyficzny smak przygotowywanych w nim napojów. Kawa z kamieniem naprawdę nie smakuje najlepiej. Warto pamiętać, że ekspres uszkodzony przez kamień nie podlega gwarancji producenta.

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Odkamienianie ekspresu musimy rozpocząć od usunięcia wody z pojemnika znajdującego się w urządzeniu. Koniecznie trzeba pozbyć się z niego fusów. Oczyszczenia wymaga też tacka ociekowa. W przypadku ekspresów z filtrem na wodę, w pojemniku na nią, filtr ten należy usunąć. W kubku, pojemniku lub innym naczyniu trzeba przygotować odkamieniacz. Może być to mieszanka domowej produkcji lub gotowy detergent. Część producentów tworzy specjalne linie do pielęgnacji i czyszczenia swoich urządzeń (np. Saeco Entkalker 250 ml, RAVEN odkamieniacz koncentrat ECD001, DeLonghi EcoDecalk). W trakcie odkamieniania należy postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na wyświetlaczu ekspresu lub tymi umieszczonymi na specjalnej ulotce dołączonej do ekspresu. Nowoczesne urządzenia mają już specjalne programy do odkamieniania, które wymagają od użytkownika właściwie jedynie ich włączenia.

Po więcej porad zapraszamy tutaj: odkamienianie ekspresu Krups.

Płyn do odkamieniania ekspresu czy domowa mieszanka?

Środki do odkamieniania ekspresu mogą mieć bardzo różną postać. Jeśli urządzenie jest jeszcze na gwarancji, koniecznie powinno się używać do jego czyszczenia środków wskazanych przez producenta. W sytuacji, gdy dojdzie do awarii, producent może bowiem zakwestionować zasadność reklamacji, argumentując, że doszło do niej ze względu na niewłaściwą eksploatację sprzętu. Najczęściej producenci zalecają stosowanie dedykowanych do konkretnego typu urządzenia tabletek do rozpuszczenia w wodzie (Siemens TZ80002) lub specjalnego płynu.

Ekspres można również odkamieniać z wykorzystaniem uniwersalnego płynu, który bez problemu da się kupić w drogerii lub sklepie ze sprzętem (Melitta AntiCalc BIO Liquid 250ml). Jego przygotowanie do czyszczenia opisane jest najczęściej w specjalnej instrukcji. Do wyboru są poza tym tabletki do rozpuszczenia w wodzie, natomiast (oprócz dedykowanych produktów) nie zaleca się tego rozwiązania, ponieważ nierozpuszczona tabletka może zapchać pompę w ekspresie.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.