Audyt energetyczny – co to jest?

Czy wiesz, czym jest audyt energetyczny? Słyszysz o nim pierwszy raz w życiu? A może posiadasz podstawową widzę w tym zakresie? Przygotowaliśmy ten wpis, aby zapoznać się z tym jak powinien być wykonany audyt energetyczny oraz poradzić Ci jak powinno się podjeść do jego przeprowadzenia. Czy zlecenie audytu energetycznego jest opłacalne? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Dla kogo jest audyt energetyczny?

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie jest audyt energetyczny? Po co sporządza się taki dokument i komu jest najbardziej potrzebny?

Audyty energetyczne sporządza się głównie dla:

  • Właścicieli budynku – dokument dostarcza całościowej informacji na temat termomodernizacji oraz jej kosztów. Właściciel może również sprawdzić jakie będą jej efekty oraz co dokładnie zyskuje.
  • Władz i banków, które kierują programami wsparcia termomodernizacji. Audyt jest dokumentem, na którym „czarno na białym” są zapisane wszelki wymogi, koszty oraz efekty termomodernizacji. Na jego podstawie można starać się o dotacje.
  • Projektantów – według informacji zawartej w audycie projektant ustala konkretne rozwiązania oraz układa plan działania. Do konkretnych przypadków dopiera rodzaj techniki, parametry oraz potrzebne materiały.

Jeżeli szukasz firmy, która rzetelnie sporządzi ten dokument, wybierz audyt energetyczny przedsiębiorstwa.

Co powinien zawierać audyt energetyczny?

Zastanawiasz, się jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany audyt energetyczny? Sposób przeprowadzenia audytu energetycznego jest zależny od rodzaju budynku. Oprócz stanu technicznego ważne są także takie czynniki jak teren zabudowania, wielkość, kształt, a także inne cechy dotyczące budynku.

Audyt energetyczny powinien odpowiedzieć na pytania:

  • Jaki jest obecny stan techniczny budynku i jakie są jego koszty wydawane na energie?
  • Co wymaga modernizacji?
  • W jaki sposób dokonać termomodernizacji?
  • Jakie będą koszty modernizacji oraz jakie jej efekty są przewidziane?
  • Jak sfinansować termomodernizację?

Firma Efektywniej sporządza dla swoich klientów również świadectwa energetyczne.

Audyt energetyczny – podsumowanie

Przeprowadzenie audytu energetycznego może być bardzo dobrą decyzją, która zaowocuje przede wszystkim redukcją opłat na utrzymanie budynku. Kluczem do sukcesu termomodernizacji jest między innymi znalezienie zaufanej firmy, która rzetelnie przeprowadzi audyt energetyczny oraz pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestii termomodernizacji budynku.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.