Poradnik przedsiębiorcy – audyty energetyczne dla przedsiębiorstw

Istnieją sytuacje, w jakich jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do przeprowadzenia audytu energetycznego swojej firmy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym jest audyt energetyczny przedsiębiorstw oraz jakie informacje zdobędziesz przeprowadzając go w swojej firmie, przeczytaj poniższy tekst!

Czym jest audyt energetyczny przedsiębiorstw?

Zacznijmy od tego, czym ogólnie jest audyt energetyczny. Audyt energetyczny jako dokument składa się z opisu oraz wytycznych, według których przeprowadza się termomodernizację danego budynku. Przeprowadzaniem rzeczywistego audytu oraz tworzeniem na jego podstawie dokumentu zajmuje się szereg firm. Prawo polskie nie określa kim powinna być osoba, która może przeprowadzić audyt. Z tego względu na rynku jest wiele firm, które mają audyt energetyczny w swojej ofercie. Jednak powinien go wykonać ktoś kto ma dużą wiedzę i doświadczenie w branży.

Kto jest zobowiązany do zlecenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, musisz zlecić wykonanie audytu energetycznego jeśli:

  • Zatrudniłeś średniorocznie co najmniej 250 pracowników,
  • Osiągnąłeś roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, usług bądź wyrobów, a także operacji finansowych, który przekroczył równowartość w złotych 50 milionów euro i sumy aktywów jego bilansu, który został sporządzony na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość i 43 milionów euro.

Warto wiedzieć, że przedsiębiorca, który jest zobowiązany do przeprowadzenia audytu, a tego nie zrobi, może być ukarany karą pieniężną. Taka kara może wynosić do 5% przychodu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

Audyt energetyczny dla przedsiębiorstw – podsumowanie

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa należy przeprowadzać co 4 lata. Osoba, która go przeprowadza powinna być niezależna od przedsiębiorstwa. Musi posiadać wiedze oraz doświadczenie zawodowe w przeprowadzaniu podobnych audytów. . Pamiętaj, że przedsiębiorca musi przechowywać, do celów kontrolnych, dokumenty związane z audytem energetycznym przedsiębiorstwa przez okres 5 lat.

Nie każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do zlecenia audytu energetycznego swojej firmy, jednak warto to zrobić nawet jeśli nie podlegasz takim obowiązkom. Dzięki termomodernizacji przedsiębiorstwa możesz zaoszczędzić wiele pieniędzy, które później zainwestujesz w rozwój firmy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, czym jest audyt efektywności elektrycznej – szkolenie w naszej firmie będzie dla Ciebie!

Jakie drewno do wędzenia wybrać?
Wędzenie potraw to sztuka, która ma długą tradycję i przynosi niezapomniane smaki do kuchni. Wybór odpowiedniego...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.