Bądź bezpieczny dzięki czujnikom gazowym!

W prawie każdym gospodarstwie domowym znajduje się kuchenka gazowa, a od niedawna niektóre z nich zaopatrzyły się również w piece gazowe. Warto jednak pamiętać, iż błękitne paliwo może być tak samo użyteczne, jak i niebezpieczne, gdyż wielokrotnie z różnych przyczyn dochodzi do zatrucia gazem, a nawet do śmierci. Zadbaj o siebie i swoich bliskich, i wybierz odpowiedni czujnik gazowy, który uchroni Cię przed zagrożeniem życia i zdrowia.

Jak działają czujniki gazowe?

Czujniki gazowe wykrywają gaz ziemny w powietrzu, jeżeli jego stężenie wynosi 15% lub więcej. Połączenie gazu ziemnego z powietrzem jest wyjątkowo niebezpieczne, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach. Do wybuchu może dojść nawet wtedy, gdy pojawi się chociażby jedna najdrobniejsza iskra. Dlatego tak ważne jest monitorowanie poziomu nasycenia gazu. Półprzewodnik znajdujący się w czujniku gazowym, wykorzystując dwutlenek cyny, reaguje z ulatniającym się gazem. W chwili, gdy okaże się, że ilość gazu przekracza dopuszczalną normę, czujnik gazowy informuje nas o zagrożeniu za pomocą głośnego dźwięku. Niektóre modele posiadają również wbudowany alarm świetlny.

Najlepszy czujnik gazowy, czyli jaki?

Najlepszy czujnik gazowy to taki, który działa. Aby jednak prawidłowo wykonywał swoją pracę, ważne jest wybranie takiego o odpowiednich parametrach. Ważna jest przede wszystkim częstotliwość pomiarów gazu. Im będzie ona większa, tym bardziej Ty będziesz bezpieczny. Warto także sprawdzić jakie urządzenie posiada atesty i jakie normy spełnia. Wśród dostępnych rodzajów detektorów są te zarówno na baterie, jak i na prąd. Warto rozważyć, która opcja będzie dla Ciebie dogodniejsza. Zwróć też uwagę na poziom głośności i wybierz taki, co do którego będziesz mieć pewność, że zaalarmuje Cię o niebezpieczeństwie.

Czujnik gazowy – pamiętaj, aby używać go odpowiednio!

Użytkowanie sprzętów zgodnie z ich przeznaczeniem jest bardzo ważne. Czujnik gazowy nie ochroni Cię przed niebezpieczeństwem, jeżeli nie będziesz poprawnie z niego korzystać. Aby to zrobić prawidłowo, warto w pierwszej kolejności przeczytać informacje zawarte przez producenta w instrukcji obsługi urządzenia. Pamiętaj o tym, aby przymocować czujnik gazowy na wysokości 2 m w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie na gaz. Jeżeli jesteś posiadaczem czujnika na baterie, to pamiętaj, aby często je wymieniać, bo gdy zdarzy się, że będą zużyte, to czujnik gazowy może wywołać fałszywy alarm.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.