Audyt środowiskowy – w jaki sposób się go wykonuje i kto musi go przeprowadzić?

Jeżeli chcesz zwiększyć obroty swojej firmy, to powinieneś zadbać o to, aby była pozytywnie postrzegana przez klientów. Spraw, aby twoje przedsiębiorstwo miało realny wpływ na ochronę środowiska, a z pewnością polepszysz swój wizerunek. Wykonaj audyt środowiskowy i sprawdź, w jakim stopniu twoja firma wpływa na otoczenie. Jeżeli jednak nie wiesz jak to zrobić, to wejdź na https://projectzerowaste.pl/ i skorzystaj z usług profesjonalistów.

Czym jest audyt środowiskowy?

Audyt środowiskowy to przede wszystkim ocena tego, na jakim poziomie właściciel zakładu spełnia wymogi formalno-prawne, które dotyczą ochrony środowiska. Przeprowadzona zostaje analiza ewidencji odpadów oraz dokumentacji związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podczas audytu środowiskowego bada się również sposoby segregacji odpadów, ilość wytwarzanych śmieci, poziom emisji gazów i innych zanieczyszczeń powietrza, gospodarkę wodno-ściekową, dysponowanie opakowaniami, sposób zarządzania odpadami, w tym odpadami opakowaniowymi oraz metody ich utylizacji albo recyklingu.

Audyt środowiskowy – kto ma obowiązek go wykonać?

Do wykonania audytu środowiskowego zmuszone są każda firma i każde przedsiębiorstwo, które:

– wytwarza odpady, selekcjonuje je lub utylizuje;

– sprowadza z zagranicy urządzenia takie jak sprzęty elektroniczne, pojazdy i je sprzedaje;

– sprowadza produkty posiadające opakowania lub zajmuje się ich sprzedażą;

– zajmuje się szeroko rozumianą produkcją;

– w wyniku swojej działalności emituje pyły lub gazy;

– wytwarza, przetwarza lub magazynuje substancje toksyczne, ropę naftową bądź substancje chemiczne;

– naprawia samochody;

– posiada samochody służbowe.

Kto może pomóc przedsiębiorcy w wykonaniu audytu środowiskowego?

Właściciel firmy może samodzielnie przeprowadzić audyt środowiskowy, ale wymaga to dużo czasu. Dlatego też najczęściej zleca się go profesjonalistom. Zadanie to wykonuje zespół specjalistów ds. ochrony środowiska. W tym przypadku nie warto oszczędzać. Lepiej skorzystać z wysokiej jakości usług, bo dobrze przeprowadzony audyt środowiskowy może ochronić twoją firmę przed karami finansowymi, które otrzymuje się najczęściej z powodu zbyt dużej emisji gazu i innych substancji lub odprowadzania za dużej ilości ścieków w skali miesiąca. Jeżeli chcesz, aby twoja firma rozwijała się prężnie, a problemy ekonomiczne omijały cię szerokim łukiem, to skorzystaj z audytu środowiskowego. Taką usługę oferuje m.in. Project Zero Waste.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Loty helikopterem w Warszawie
Loty helikopterem są niezwykłą atrakcją turystyczną, która pozwala podziwiać miasto z niezwykłej perspektywy. W Warszawie, stolicy...
Worki na ziemniaki
Worki na ziemniaki są niezwykle przydatnymi i praktycznymi produktami, które umożliwiają skuteczną i wygodną przechowywanie oraz...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.