Biomasa jako odnawialne źródło energii

Czy wiesz czym są naturalne paliwa stałe takie jak pelety czy brykiety? Wiesz jak wygląda ich produkcja i z czego się je pozyskuje. Zarówno pelety, jak i brykiety wytwarza się z biomasy. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, czym jest biomasa oraz do jakich celów się ją wykorzystuje, zapraszamy do lektury tego wpisu!

Co to jest biomasa?

Biomasa to ogół substancji organicznych, które zazwyczaj mają pochodzenie roślinne lub zwierzęce.

Podział biomasy ze względu na stan skupienia:

  • Biomasa stała,
  • Biomasa ciekła,
  • Biomasa gazowa.

Zazwyczaj jako biomasę przyjmuje się odpady bądź pozostałości pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Jednak coraz częściej prowadzi się wielkie uprawy tzw. roślin energetycznych. Czym rośliny energetyczne różnią się od zwykłych roślin? Rośliny zaliczane do roślin energetycznych charakteryzuje wysoka wartość opałowa, duży przyrost roczny, większa niż przeciętna odporność na szkodniki oraz choroby, a także niewielkie wymagania glebowe.

Aby dokładniej zrozumieć, czym jest biomasa należy się również przyjrzeć substancjom, z których jest złożona. Część biomasy składa się z substancji, które mogą być pożywieniem dla roślin. Jednak część biomasy, którą stanowi celuloza, lignina i hemicelulozy są bardzo dobrym surowcem energetycznym. To właśnie dzięki tym substancjom biomasa może służyć nam na przykład do ocieplania budynków.

Biomasa jest obecnie jednym z najtańszych źródeł energii odnawialnej, a jej produkcja może odbywać się samoczynnie, bądź być wspomagana przez odpowiednie zabiegi, którymi są m.in. nawożenie czy walka ze szkodnikami.

Czy wiesz jakie są inne źródła energii odnawialnej? Innymi źródłami energii odnawialnej jest energia wodna, energia pochodząca z wiatru, energia pochodząca z promieniowania słonecznego czy energia geotermalna. Wykorzystanie każdej z nich niesie ze sobą szereg plusów, ale też ma swoje wady.

Aby lepiej zrozumieć i wykorzystać odnawialne źródła energii warto skorzystać z pomocy specjalistów. Analiza odnawialnych źródeł energii pomoże Ci określić opłacalność wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a także da inne przydatne wskazówki, dzięki którym spokojnie i bezproblemowo wdrożysz do swojego domu lub przedsiębiorstwa odnawialne źródła energii. Skorzystaj z usług profesjonalistów, którzy mają wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii ­– wybierz firmę Efektywniej!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.