Różnice między dochodem a przychodem – co to jest? Wyjaśniamy

Słowa dochód oraz przychód to terminy, które często pojawiają się w terminologii codziennej, zwłaszcza w kontekście pracy księgowego lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić co dokładnie oznaczają te słowa oraz w jakich sytuacjach powinniśmy ich używać.

Co to jest przychód?

Przychód to termin, który jest szczególnie ważny dla osób, które prowadza własną działalność gospodarczą. Terminem tym określamy wartość sprzedanych towarów, dóbr, usług lub innych rzeczy w danym okresie rozliczeniowym. Możemy również stwierdzić, że jest to kwota, którą otrzymaliśmy w efekcie naszej pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Przychodem określa się również kwoty należne, czyli takie, które nie zostały faktycznie otrzymane. Wobec tego, jeśli wystawiamy fakturę VAT na 100 PLN, nawet jeżeli nie zostanie ona opłacona – jest ona wliczana w przychód. W skrócie – mówimy tutaj o wartości netto.

Co to jest dochód?

Termin „dochód” jest dużo ważniejszy niż „przychód”, gdyż to na jego podstawie obliczamy wartość naszej firmy. Jednak, aby obliczyć wartość dochodu, czyli wartość naszej działalności, konieczne jest znanie wartości przychodu. Jak widać, oba te terminy są ze sobą nierozerwalnie związane.

Dzięki dochodowi określana jest np. kondycja firmy. W skali miesiąca, kwartału lub roku określa się jaka kwota powinna zostać przekroczona w ujęciu dochodu, a następnie sprawdza, czy cel został osiągnięty czy nie.

Dochodem określamy przychód, który jest pomniejszony o koszty uzyskania tego przychodu. Chociaż może brzmieć skomplikowanie, wcale nie jest. Dla przykładu, jeżeli w danym czasie wystawiamy cztery faktury, każda na 1000 PLN, aby prowadzenie naszej firmy było opłacalne, koszty prowadzenia działalności w tym okresie musza być niższe niż 4000 PLN.

Jeżeli mamy problem z określeniem terminów oraz zrozumieniem ich znaczenia, możemy poprosić o pomoc biuro księgowo rachunkowe euro PiM.

Dochód i przychód – podsumowanie

W prowadzeniu działalności gospodarczej pojawia się wiele terminów, których znajomość jest konieczna. Pomagają one w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz umożliwiają generowanie kosztów oraz zarabianie pieniędzy.

Źródło zdjęć: freepik.com

Jakie drewno do wędzenia wybrać?
Wędzenie potraw to sztuka, która ma długą tradycję i przynosi niezapomniane smaki do kuchni. Wybór odpowiedniego...
Czym jest karta lunchowa?
W dzisiejszych czasach wiele firm i instytucji oferuje swoim pracownikom różnorodne korzyści i udogodnienia, które mają...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.