Budowa tarasu na wiosnę – na co zwrócić uwagę?

Wiosna za pasem, więc coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Świetny sposób na wypoczynek samemu lub z rodziną czy przyjaciółmi to popołudnie spędzone na tarasie. Zanim sezon zacznie się na dobre, już teraz warto zastanowić się nad remontem tarasu lub budową nowego.

Taras stanowi przestrzeń do miłego spędzenia wolnego czasu i po prostu relaksu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy czuli się na nim dobrze, w końcu to my, jako właściciele, spędzamy na nim najwięcej czasu. Decydując się na wybór konkretnego materiału pod budowę tarasu, należy wybrać takie tworzywo, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Wybór jest naprawdę szeroki, jednak dominujące obecnie na rynku materiały to kompozyt i drewno.

Taras wykonany z desek kompozytowych

Tarasy z WPC stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla drewnianych tarasów. Deski kompozytowe do złudzenia przypominają naturalne wyroby, jednak różnią się od nich pod wieloma względami. Deski WPC nie mają wad (np. sęków i bieli). Ponadto, deski się nie wypaczają i nie krzywią się, jak to bywa w przypadku drewna.

Montaż desek kompozytowych jest prosty – najczęściej są one mocowane systemowo na klipsy. Zapewnia to o wiele wygodniejszy montaż od tego na stalowe wkręty, stosowanego w przypadku tradycyjnego drewna. Co ważne, kompozyt o wiele mniej niż drewno zmienia barwę pod wpływem promieni UV, warunków atmosferycznych i eksploatacji.

Deski kompozytowe mają wiele zalet, jednak nie są one tak trwałe, jak np. deski z drewna egzotycznego. Minus desek kompozytowych stanowi z pewnością zmniejszona odporność na zarysowania czy uszkodzenia. Jednak ta różnica jest rekompensowana faktem, że decki WPC nie wymagają szczególnej pielęgnacji czy konserwacji.

Taras wykonany z desek drewnianych

Budując taras z drewna, mamy do wyboru różne rodzaje drewna. Są to materiały pochodzące z drzew iglastych. Drewno, które pochodzi z Polski, jest o wiele tańsze oraz zazwyczaj dostępne od ręki. Jednak z pewnością nie dorównuje ono drewnu egzotycznemu.

Deski drewniane wymagają impregnacji. W zależności od rodzaju drewna ma ono różną trwałość. I tak na przykład deski z modrzewia syberyjskiego, uchodzą za najtrwalszy materiał. Drewno egzotyczne jest niezwykle odporne na działanie mikroorganizmów oraz grzybów. Warto zwrócić także uwagę na drewno modyfikowane termicznie, które jednak nie dorównuje drewnu egzotycznemu. Jest bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych.

Szeroka oferta desek drewnianych z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.