Zrębki wędzarnicze to nic innego jak rozdrobnione drewno. Świetnie nadaje się ono do wędzenia żywności. Zrębki produkuje się z selekcjonowanego drewna, co sprzyja procesowi wędzenia, które wymaga czystego drewna.
Rozróżnia się różne granulacje zrębków. Są one dostosowane do wielu typów wędzarni. Wielkości zrębków są bardzo różnorodne i można wyróżnić zrębki o różnych wymiarach (2 mm, 4 mm, 8 mm, 10 mm…).
Zrębki a drewno – co lepsze?
Między drewnem a zrębkami występują znaczne różnice. Zrębki zapewniają utrzymanie stałych parametrów, natomiast drewno ze względu na swoje nieregularne kształty nie może utrzymać stałej temperatury. Co więcej, zrębki są mniej podatne na grzyby oraz pleśnie. Wynika to z ich niskiej wilgotności – są one bardzo suche (wilgotność w ich przypadku wynosi około 10%). Suszenie zrębków odbywa się przy sześciuset stopniach Celsjusza. Ten proces ma na celu likwidację zarodków drobnoustrojów, pleśni i grzybów.
Czystość zrębków – bardzo ważny czynnik
Wysoka czystość zrębków wynika z faktu, że zostały one starannie wyselekcjonowane oraz poddane odkorowaniu. Procesy te gwarantują wysoką jakość dymu wędzarniczego, który powstaje w trakcie spalania rozdrobnionego drewna. Odpylanie zrębków wpływa pozytywnie na ich regularne spalanie, które odbywa się w sposób równomierny. Zrębki o tych samych wymiarach gwarantują utrzymanie stałej temperatury. Produkty, które nabierają odpowiednich właściwości pod wpływem wędzenia, uzyskują pożądany smak, a także odpowiedni aromat i barwę.
Gatunki zrębków
Efekt wędzenia jest zależny od rodzaju drewna, które zostało użyte do wydobycia z produktów tego, co najlepsze. Jest to główny czynnik, który należy brać pod uwagę, kiedy decydujesz się na zakup zrębków o określonych parametrach.
Nie bez znaczenia pozostaje gatunek drewna, z którego wytworzono zrębki, ponieważ wybór odpowiedniego gatunku powinien być uzależniony od rodzaju mięsa (chociaż istnieją zrębki uniwersalne). Dla osób, które lubią eksperymentować, najbardziej atrakcyjna okaże się opcja wymieszania kilku rodzajów zrębków według „własnej receptury”, co pozwoli uzyskać oryginalny smak wędlin.
Do najpopularniejszych rodzajów drewna używanego do produkcji zrębków wędzarniczych należą:
- drewno bukowe (popularny rodzaj drewna do wędzenia. Najczęściej stosuje się je w przypadku ryb i wieprzowiny),
- drewno olchowe (najlepszy wybór w przypadku wędzenia. Stanowi najpopularniejsze drewno, jeżeli chodzi o zrębki wędzarnicze, ponieważ nadaje się do mięsa i ryb),
- drewno z dębu (występuje w dwóch odmianach. Dąb biały jest łagodniejszy. Dąb czerwony szybko się pali).