Chłodnie to urządzenia, których głównym celem jest stworzenie dogodnych warunków do przechowywania pożywienia. Dzięki ustaleniu określonej temperatury umożliwiają one przedłużenie trwałości różnego typu produktów – przede wszystkim mięsa. Profesjonalne chłodnie można spotkać w wielu miejscach: zakładach produkcyjnych, punktach sprzedaży, czy lokalach gastronomicznych. Coraz większą popularnością cieszą się również chłodnie myśliwskie. Jakie jest ich przeznaczenie? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Chłodnie myśliwskie – czym się wyróżniają?
Najważniejsza funkcja, jaką spełniają chłodnie myśliwskie, to tworzenie klimatu sprzyjającego bezpiecznemu przechowywaniu upolowanych zwierząt łownych. Ich celem jest schłodzenie mięsa, zapobiegnięcie rozwojowi mikroorganizmów i w efekcie zminimalizowanie ryzyka jego zepsucia.
Chłodnie myśliwskie odznaczają się tym, że najczęściej występują w postaci wolnostojących kontenerów. Dzięki temu cechuje je mobilność, umożliwiająca ich łatwy transport do dowolnej lokalizacji. Są one dostępne w różnych rozmiarach, przez co można w nich przechowywać nawet kilka sztuk tusz zwierząt.
W takich chłodniach myśliwi magazynują i schładzają zwierzynę grubą (na przykład jelenie i sarny) oraz drobną (zające, czy dziki). W takich dogodnych warunkach może poprawnie zachodzić proces kruszenia i dojrzewania mięsa przejawiający się tym, że wzrasta jego jakość, staje się ono bardziej soczyste i miękkie. Odgrywa on ogromną rolę w kontekście smaku potraw przygotowywanych z tego surowca na kolejnych etapach obróbki.
Jak wybrać najlepszą chłodnię myśliwską?
Dokonując wyboru konkretnego systemu chłodzenia, trzeba starannie prześledzić wszelkie cechy charakteryzujące chłodnię oraz jej sposób działania. Należy stawiać nie tylko na wysoką jakość wykonania, ale i jak najbardziej zaawansowaną funkcjonalność. Idealna chłodnia myśliwska powinna wyróżniać się następującymi właściwościami:
- spełnianie standardów higieny oraz bezpieczeństwa,
- dostosowanie do określonych norm weterynaryjnych,
- stabilność konstrukcji,
- możliwość ustalenia konkretnej temperatury,
- mobilność i łatwy transport,
- właściwa cyrkulacja powietrza,
- łatwość utrzymania w czystości,
- jak najniższe koszty eksploatacji,
- pojemność dostosowana do konkretnych potrzeb,
- możliwość alternatywnego zastosowania.
Chłodnia myśliwska – podsumowanie
Zakup profesjonalnej chłodni myśliwskiej to spora inwestycja, jednak trzeba się na nią zdecydować, aby móc w odpowiednich warunkach przechowywać upolowaną zwierzynę łowną. Jednocześnie należy uświadomić sobie, że wybór urządzenia w pełni dopasowanego do naszych potrzeb pozwoli eksploatować go przez długi czas. Dlatego, podejmując ostateczną decyzję w tym zakresie, warto zwrócić uwagę między innymi na: pojemność takiego sprzętu, ilość zużywanej przez niego energii, a także dodatkowe wyposażenie, które ułatwia jego użytkowanie. Dzięki temu zakup chłodni okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.