Co warto wiedzieć o Japonii – czy warto uczyć się tego języka?

Jakie są zalety nauki japońskiego i dlaczego znajomość tego języka może być dla nas przydatna? Wiele osób zaczęło uczyć się japońskiego po przeczytaniu mangi czy obejrzeniu anime. Kultura to najczęstszy powód, dla którego zaczynamy się interesować językiem japońskim.

Nauka podstaw języka japońskiego jest konieczna dla wszystkich osób planujących podróż do Japonii. Znając niektóre wyrażenia w języku japońskim, możesz łatwo poruszać się po kraju, być może nawet wywrzeć wrażenie. Znajomość języka angielskiego niewiele pomoże, ponieważ Japończycy nie mówią zbyt dobrze po angielsku. Aby wygodnie komunikować się z Japończykami, musisz biegle władać językiem japońskim przynajmniej na poziomie podstawowym.

Wiele dużych międzynarodowych korporacji ma oddziały za granicą. Jeśli twoja wymarzona praca to Apple lub Coca-Cola, to nauka drugiego języka, takiego jak japoński, może stworzyć więcej możliwości pracy. Jako osoba biegła w języku angielskim i japońskim będziesz mieć więcej możliwości kariery niż ci, którzy mówią tylko po angielsku.

Kultura Japonii

Kultura japońska jest jedną z najbardziej wyjątkowych na świecie. Japonia, jako państwo wyspiarskie, przez wiele stuleci rozwijała się w izolacji od reszty świata. Oczywiście, aby lepiej poznać kulturę, musisz odwiedzić kraj, ale nauka języka japońskiego pozwoli ci zrozumieć historię kraju wschodzącego słońca i poznać kulturowe cechy wyspiarskiego narodu. Na przykład wielu słów w języku japońskim nie można przetłumaczyć na polski lub inne języki ze względu na wyjątkową kulturę Japonii.

Savoir vivre w Japonii

Kultura japońska przykłada wielką wagę do zachowania podczas jedzenia, stosunków interpersonalnych jak też etykiety gospodarza i gościa. Musisz pamiętać w tym kontekście o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim nie wolno nam pić ani jeść na ulicy. W Japonii znajdziesz wiele automatów, restauracji, barów i pubów. Powinieneś kupić napój i jedzenie i spożywać je tam i teraz. Wszystkie automaty mają obok siebie kosz, dzięki czemu możesz wyrzucić dowolne opakowanie i puste puszki. Kolejna zasada brzmi – nie zostawiaj śmieci. Zwykle nie znajdziesz pojemników na śmieci na ulicach japońskich miast. Polecam mieć przy sobie plastikową torbę do przechowywania śmieci, dopóki nie wrócisz do pokoju hotelowego.

Planując wizytę w Japonii, powinieneś zapoznać się z podstawowymi japońskimi manierami i etykietą. W Japonii maniery i zwyczaje są ważne i mimo że jesteś turystą w tym kraju, nadal musisz wiedzieć jak zachować się w Japonii.

Zwyczaje biznesowe w Japonii

Kultura biznesowa w Japonii mocno odbiega od tego, co znamy z Europy czy Stanów Zjednoczonych. Przede wszystkim, podobnie jak inne relacje społeczne, ma dość duży stopień sformalizowania i rytuału. Inaczej wygląda też proces decyzyjny. Dlatego w kontaktach biznesowych z Japończykami warto uzbroić się w cierpliwość.

Zwyczaje biznesowe w Japonii to punktualność. Na spotkanie nie wypada się spóźnić. Przybycie po czasie może zostać odebrane jako lekceważenie. Przy powitaniu kłaniamy się rozmówcy. Ukłony to cały system, zależny od pozycji w hierarchii i stopnia relacji między oboma stronami. Na szczęście dla nas Japończycy biorą poprawkę na naszą nieznajomość tego systemu. Ale warto poświęcić trochę czasu, żeby go zgłębić i zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Kolejnym ważnym elementem spotkania jest wymiana wizytówek. Japończycy noszą je zwykle w wizytownikach, nie w portfelu czy kalendarzu. Wizytówkę wręczamy oboma rękoma, tekstem do góry. Pierwszy czyni to gospodarz spotkania. Na wizytówkach nie robimy notatek, nie chowamy ich też od razu. Zostają na stole przez cały czas spotkania. To pomoże nam też poradzić sobie z trudnymi do zapamiętania nazwiskami.

Nauka języka japońskiego

Jeżeli zaciekawił Cię ten egzotyczny i tajemniczy kraj, nie ma lepszego sposobu na zapoznanie się z jego sekretami, niż nauka języka.

Kursy japońskiego online w szkole językowej ProfiLingua pomogą Ci w tym w doskonały sposób.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.