Czemu nie można demontować auta samodzielnie?

Wielu posiadaczy pojazdów, które uległy poważnemu wypadkowi lub ich naprawa jest nieopłacalna, decyduje się na samodzielny demontaż swojego auta. Jest to jednak nielegalne niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z samochodem powypadkowym, czy wyeksploatowanym. Jedynym sposobem na legalne pozbycie się auta jest zezłomowanie go w legalnie działającym punkcie kasacji.

Czym grozi samodzielny demontaż auta osobowego?

Rozbieranie auta osobowego jest niedozwolone. Przede wszystkim grozi grzywną w wysokości nawet 300 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że dodatkowym zagrożeniem jest wpływ wszelkiego rodzaju płynów, olejów oraz paliwa, które mogą wypłynąć z elementów podwozia i wsiąknąć w glebę. Są one groźne dla środowiska, a dodatkowo mogą chemicznie skazić glebę

Jak wygląda legalna kasacja samochodu powypadkowego?

Jeśli zdecydujemy się na kasację auta, to musimy wybrać się do najbliższego punktu, który posiada zezwolenie Marszałka Województwa na prowadzenie takiej działalności. Przekazując samochód powypadkowy do auto kasacji w Warszawie, czy do https://szrot-warszawa.pl/ powinniśmy mieć ze sobą również dowód oraz tablicę rejestracyjną, a także kartę pojazdu. Po otrzymaniu dokumentów poświadczających o kasacji auta musimy udać się do Urzędu Miasta, w celu wyrejestrowania go. Następnie musimy skontaktować się z ubezpieczycielem i zrezygnować z ubezpieczenia OC.

Legalny punkt złomowania pojazdów

Tylko legalny demontaż pojazdu w punkcie złomu pozwoli nam na bezproblemowe wyrejestrowanie auta i uchronienie się przed ewentualnymi karami finansowymi. Warto pamiętać, by sprawdzić wcześniej czytelność numeru VIN, gdyż jest on niezbędny do zezłomowania pojazdu. Jeżeli jednak jest on widoczny i dysponujesz wszystkimi niezbędnymi dokumentami, to udanie się do najbliższej Stacji Demontażu Pojazdów będzie najlepszych sposobem na pozbycie się auta.

Samodzielny demontaż samochodu – podsumowanie

Jak widzisz, samodzielne demontowanie samochodów jest nielegalne z wielu względów. Warto zorientować się, gdzie jest najbliższy punkt złomowania aut w Twojej okolicy. Często również za złomowanie pojazdu otrzymujemy zastrzyk gotówki.

Źródło zdjęć: freepik.com

Skup aut
Skup aut jest usługą, która zapewnia szybką i wygodną sprzedaż pojazdów. Firmy zajmujące się skupem aut...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.