Mity na temat klimatyzacji

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem klimatyzacji do mieszkania, musisz pamiętać o jej regularnym czyszczeniu i konserwacji. Mity o szkodliwym wpływie klimatyzacji na zdrowie wynikają przede wszystkim braku wiedzy o korzystaniu z urządzenia lub niewłaściwej pielęgnacji i konserwacji.

Klimatyzacja jest bardzo głośna

Mitem jest, że klimatyzacje generują duży hałas. Owszem, na rynku można spotkać klimatyzatory, które są głośne. Są to klimatyzatory przenośne, które generują hałas na poziomie 48-65 dB. Jednak nowoczesne modele jak np. Harrmann to wentylatory, które pracują bardzo. W tym przypadku sprężarka umieszczona jest jako jednostka zewnętrzna, a więc hałas emitowany jest poza pomieszczeniem. Praca klimatyzatora jest więc praktycznie niesłyszalna, co znacząco podnosi komfort użytkowania. Dane dotyczące poziomu głośności pracy sprzętu chłodniczego można odczytać z etykiety producenta.

Klimatyzacja szkodzi zdrowiu

Niekorzystny wpływ klimatyzacji na układ oddechowy jest mitem, jednak niewłaściwie używany przez nas może okazać się prawdą. System klimatyzacji nie jest szkodliwy dla zdrowia, jeśli go właściwie używamy, serwisujemy oraz czyścimy. Na wewnętrznych filtrach klimatyzatora osadzają się pyłki, kurz i inne drobnoustroje. Dlatego tak istotna jest regularna konserwacja sprzętu, która zapobiegnie przedostaniu się zanieczyszczeń z powrotem do pomieszczenia oraz rozwojowi pleśni i innych bakterii.

Klimatyzacja zużywa dużo prądu

Nie ulega wątpliwości, że zakup klimatyzacji będzie wiązał się z większymi rachunkami za energię elektryczną. Klimatyzator potrzebuje zasilania do prawidłowej i efektywnej pracy. Warto rozważyć wiele modeli, które charakteryzują się różnymi kosztami eksploatacyjnymi, aby maksymalnie zmniejszyć rachunki za prąd.

Przez klimatyzację w mieszkaniu śmierdzi

Jest to prawda, jednak tylko wtedy kiedy zaniedbujemy regularne czyszczenie klimatyzacji. Dlatego tak ważne jest to, aby zadbać o prawidłowy serwis urządzenia. Wówczas żadne mity nie mają szans się sprawdzić.

Źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.