Czy klimatyzacja w bloku jest problematyczna?

Z roku na rok coraz więcej osób montuje klimatyzację w swoim mieszkaniu. Niestety instalacja tego typu może być powodem sprzeczek i kłótni z sąsiadami. Czy instalowanie klimatyzacji w bloku to dobry pomysł? Jakie problemy możemy napotkać? Średnie temperatury w Polsce z każdym rokiem rosną. Klimatyzatory więc stają się również kuszącą opcją dla mieszkańców bloków. Często nie chcą oni kupować głośnego klimatyzatora przenośnego, ale wolą zainstalować na stałe klimatyzatora typu split. Jednak instalacja takiego urządzenia w bloku może być trudniejsza niż w przypadku domu jednorodzinnego.

Duży hałas

Konieczność uwzględniania uwag sąsiadów mieszkających za ścianą jest jedną z wad mieszkania w bloku. Zainstalowana klimatyzacja będzie znacząco podnosiła poziom hałasu pochodzącego z zewnątrz budynku przez swoja głośną pracę. Zawsze warto zdecydować się na urządzenie sprawdzonego producenta jak np. wentylatory Harmann. Może to wpłynąć na skargi od sąsiadów. Mogą również odnosić się do drgań wytwarzanych przez jednostkę zewnętrzną i wody skapującej na balkony..

W wielu przypadkach zdarzają się nawet pozwy do sądu przeciwko sąsiadowi o zaprzestanie korzystania z klimatyzatora. Nigdy nie wiemy, jakie podejście do sprawy ma sąsiad mieszkający koło nas.

Brak precyzyjnych przepisów

Kolejnym problemem, jaki może pojawić się w związku z montażem klimatyzacji w bloku, jest brak jednoznacznych i precyzyjnych przepisów określających, która cześć bloku jest nasza, a która wspólna. Polskie sądy nie potrafią znaleźć jednomyślności w kwestii tego, czy cały balkon czy loggia (wnęka w budynku) może być traktowany jako nasza część prywatna czy nie. Bardzo często można jednak spotkać się z opinią, że balkon lub loggia stanowi część prywatną tego lokalu w obrębie swoich części wewnętrznych dla właścicieli danego lokalu, jednak są tez sytuacje, gdzie wydanie takiej opinii jest niemożliwe. Utrudnienia pojawią się także, gdy jest konieczność instalacji jednostki zewnętrznej klimatyzatora poza wewnętrzną częścią naszego balkonu lub loggii. Wówczas możemy spotkać się ze sprzeciwem ze strony sąsiadów i wspólnoty. Warto również pamiętać o tym, że zarząd budynku często nie wyraża zgody na montaż klimatyzatora na zewnątrz ze względu na estetykę budynku.

Klimatyzacja w bloku – podsumowanie

Jak widzisz, jeżeli decydujesz się na instalację urządzenia, mieszkając w bloku, musisz dokładnie przemyśleć całe zagadnienie, aby uniknąć problemów związanych z używaniem instalacji.

Źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.