Ewidencja czasu pracy kierowców – co to jest?

Zapis ewidencji czasu pracy kierowców jest obowiązkiem, każdego pracodawcy, ponieważ nieprzestrzeganie zasad prawnych może zostać ukarane. Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć o ewidencji czasu pracy kierowców!

Ewidencja czasu pracy kierowcy – co to?

Ewidencja czasu pracy kierowcy ułatwia pracodawcy ustalenie jego wynagrodzenia. Do karty ewidencji czasu pracy wpisywane są informacje takie jak m.in.: w jakich godzinach pracownik rozpoczął i zakończył pracę, czy pracował w godzinach nocnych, nadliczbowych, kiedy są jego dni wolne od pracy, jaka była przyczyna nieobecności w pracy. Kontroluje również, tak ważne przerwy w pracy, które są odpowiednio regulowane przez przepisy. Kierowca ma także prawo żądać od pracodawcy udostępnienia mu ewidencji czasu jego pracy.

Kontrola czasu pracy kierowców jest bardzo ważna!

Za nieprzestrzeganie czasu pracy kierowców, mogą zostać nałożone kary finansowe! Podczas kontroli drogowej, gdy kierowca złamie przepisy, dotyczące czasu pracy, zostanie na niego nałożony mandat. Jeżeli podczas kontroli w przedsiębiorstwie zostaną wykryte nieprawidłowości, to pracodawca zostanie ukarany.

Zalety prawidłowej kontroli czasu pracy kierowców

To przede wszystkim bezpieczeństwo twoich pracowników, dla których ważny jest odpoczynek, regularne przerwy. Pracodawca jest również odpowiedzialny za zachowanie rejestru czasu pracy kierowców przez określony czas. Ewidencja może być prowadzona w formie np. zapisu na wykresach, czy plików, jakie zostały pobrane z karty kierowcy oraz tachografu cyfrowego.

Jakie są plusy i minusy bycia kierowcą?

Zastanawiałeś się kiedyś, czy nie spróbować pracy jako kierowca? Jakie są zalety, tego zawodu? Przede wszystkim samodzielność na stanowisku pracy, zobaczenie nowych miejsc, poznanie różnych kultur, krajów, nowych ludzi. Praca ta ma, także minusy takie jak: rozłąka z rodziną, przebywanie z dala od domu, samotność.

Jakie cechy powinien mieć kierowca?

Kierowca powinien być wytrzymały psychicznie i fizycznie, a także zachowywać ciągle czujność, aby nie spowodować wypadków. Maksymalnie skupiać, się na jeździe, nie rozpraszać się, a także mieć szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego. Powinien zachować ostrożność, zwłaszcza gdy na drogach są niesprzyjające warunki pogodowe.

Zaufaj firmie rozliczającej czas pracy kierowców!

To dobre rozwiązanie, aby zlecić udokumentowanie czasu pracy kierowców, odpowiedniej firmie. Zobacz rozliczanie kierowców w Euro PiM, zaufaj specjalistą! Najważniejsze jest bezpieczeństwo twoich pracowników, a także działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Skup aut
Skup aut jest usługą, która zapewnia szybką i wygodną sprzedaż pojazdów. Firmy zajmujące się skupem aut...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.