
Kto choć raz odwiedził Wrocław, z pewnością miał okazję podziwiać okazały budynek, jakim jest Hala Stulecia (Hala Ludowa), która w 2006 roku została wpisana na listę UNESCO.
Ten okazały obiekt architektoniczny był budowany w latach 1911-1913. Od początku swojego istnienia budzi emocje i podziw – Hala posiada żelbetonowe przykrycie o największej na świecie rozpiętości. Kopuła ma 67 metrów średnicy, a sam budynek jest wysoki na 42 metry. Powierzchnia Hali to 14 tys. metrów kwadratowych.
Autorem ekspresjonistycznego projektu Hali Ludowej był Max Berg. Był on jednym z 43 projektantów, którzy wysłali zgłoszenie swojego projektu do konkursu.
Otwarcie Hali miało miejsce 20.05.1913 roku. Budynek powstał z okazji uczczenia setnej rocznicy „Bitwy Narodów”, która miała miejsce pod Lipskiem w 1813 roku. Tam umieszczona została także wielka Wystawa Stulecia. Dookoła głównej hali rozlokowano także 56 innych pomieszczeń wystawienniczych oraz przestronne kuluary. Max Berg tworzył projekt z myślą, że w Hali będzie mogło się zmieścić 10 tys. osób w tym samym czasie.
Awaria? Nie przejmuj się – zamów hydraulik z Wrocławia – Fabryczna i zażegnaj kryzys!
Konstrukcja Hali
Jak już wspomnieliśmy, projekt Berga był bardzo nowatorski, a do dziś budzi on emocje i podziw. Plan Hali jest w dolnej części oparty na równoramiennym greckim krzyżu i kwadracie, natomiast plan kopuły – na kole. Na zachodnim ramieniu krzyża znajduje się skierowana w stronę centrum Wrocławia dwupoziomowa hala wejściowa (na planie owalnym).
Jeżeli chodzi o perspektywę konstrukcyjną, to Hala jest złożona z dwóch niezależnych od siebie elementów. Dolną część (ta na planie kwadratu) stanowi zadaszenie spoczywające w betonowo-stalowym pierścieniu i ma kształt kopuły. Samą kopułę tworzą natomiast żelbetonowe żebra, które schodzą się promieniście i opierają o „centralny pierścień ściskany”. Na dole końce żeber naciskają na „pierścień rozciągany”.
Specyfika tej konstrukcji ma na celu zapewnienia bezpieczeństwa – poszczególne żebra nie mogą się rozsunąć na zewnątrz ani załamać do wewnątrz. Betonowe pierścienie są dodatkowo wzmocnione grubą blachą ze stali. W Hali pomiędzy żebrami górnymi oraz w dolnej części znajdują się okna.
Hala Stulecia dzisiaj
Obecnie Hala jest wykorzystywana jako miejsce organizacji koncertów i widowisk oraz wydarzeń sportowych (np. meczów koszykówki). Czasami odbywają się tu też przedstawienia operowe.
W ostatnich latach Hala została wyposażona w nowoczesny system składanych podłóg, które mają różne przeznaczenie, dlatego może być wykorzystywana podczas różnego rodzaju wydarzeń.