Jak żywić psa po kastracji?

Wielu właścicieli psów decyduje się na zabieg kastracji lub sterylizacji swojego czworonoga, aby zapobiec nieplanowanemu zajściu w ciąże lub ułatwić sobie codzienne życie z czworonogiem. Kastracja eliminuje również wiele problemów zdrowotnych i niweluje ryzyko np. raka szyjki macicy lub ropomacicza u suk. Niestety nie każdy właściciel wie, że sterylizacja lub kastracja psa powoduje zmianę całej jego gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie wielu procesów w jego organizmie.

Czy psy po kastracji tyją?

Liczne badania wskazują na związek pomiędzy kastracją, a przybieraniem na wadze przez nasze czworonogi. Zwłaszcza odbija się to na sukach, których ryzyko przybrania na wadze po kastracji jest niemal dwukrotnie większe niż u psów.

Bierze się to również stad, iż psy, jako zwierzęta są naturalnie zaprogramowane, aby się rozmnażać. Pozbawiając je tej możliwości sprawiamy, że ich cała uwaga skupia się na jedzeniu. Rośnie zatem ich apetyt, ale metabolizm zostaje spowolniony przez zmiany w gospodarce hormonalnej. Z tego właśnie powodu wiele psów bardzo tyje.

Nadwaga dla psa – skutki

Nadwaga u zwierząt domowych może prowadzić do bardzo poważnych skutków zdrowotnych, a nawet skrócić ich życie! Naszym obowiązkiem jako właścicieli psiaków jest zadbanie o to, aby po sterylizacji otrzymywały tylko tyle pokarmu ile wynosi ich zapotrzebowanie kaloryczne. W innym wypadku możemy przyczynić się do ich problemów zdrowotnych.

Jak karmić psa po kastracji?

Po kastracji powinniśmy wybrać specjalna karmę, która ma obniżoną kaloryczność, ale zawartość witamin i minerałów pozostaje taka sama. Karma specjalistyczna dla psa jest również większą objętościowo, dzięki czemu zapewnia naszemu pupilowi uczucie sytości na dłuższy czas. Sprawi to, że nasz zwierzak nie będzie prosił o jedzenie i nie będzie głodny.

Żywienie psa po kastracji – podsumowanie

Utrzymanie prawidłowej masy ciała u psów, które są po zabiegu kastracji lub sterylizacji jest trudne, ale nie jest niemożliwe. Wymaga jednak wiele starań z naszej strony, trzymania odpowiednich dawek pożywienia i trzymania się zaleceń producenta karmy.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.