Ocieplanie stropu – jaki materiał wybrać?

Prawidłowe ocieplenie domu jest bardzo ważne. Dzięki niemu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, a także sprawić, że Twój dom będzie energooszczędny i przyjazny środowisku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie materiały warto wykorzystać do ocieplenia domu, koniecznie przeczytaj poniższy tekst!

Dlaczego warto ocieplić strop?

Zapewnienie izolacji termicznej poziomej części kondygnacji jest istotne, ponieważ znacząco wpływa na ocieplenie całego domu. Ocieplenie stropu sprawia, że możesz wyraźnie ograniczyć wydatki oraz energię. Stanowi on warstwę izolacyjną, która zatrzymuje ciepło, pochodzące z systemu ogrzewania wewnątrz domu. Na efektywność energetyczną wpływają bowiem przede wszystkim rozwiązania, które redukują straty ciepła.

Chcesz sprawić, aby Twój dom był jeszcze bardziej energooszczędny? Zespół specjalistów przygotowujący świadectwa energetyczne we Wrocławiu może Ci pomóc odmienić Twój dom na budynek, który jest jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska!

Jednak w przypadku, gdy poddasze jest również zamieszkiwane, sytuacja jest nieco inna. W takiej sytuacji ocieplenie stropu nie przyniesie pożądanych korzyści. Zastanawiasz się z czego to wynika? Ciepło z niższych warstw domu będzie „zatrzymywać się” na dodatkowej izolacji termicznej stropu, a w konsekwencji generowana energia cieplna nie będzie rozprzestrzeniać się po całej powierzchni budynku. Wówczas lepiej zdecydować się na ocieplenie połaci dachowych.

Warto dodać, że ocieplone połacie dachowe będą również ograniczać przedostawanie się zimna z zewnątrz budynku. Z tego względu ocieplenie stropu jest dobrym pomysłem tylko wtedy, gdy nasze poddasze nie stanowi części mieszkalnej.

Jak ocieplić strop?

Na rynku dostępne są różne materiały, którymi można ocieplić strop. Do najpopularniejszych należą wełna mineralna oraz styropian. Zastanawiasz się, czym ocieplić strop? Poniżej znajdziesz informacje, które mogą być pomocne przy podjęciu tej decyzji.

Jak ocieplić strop wełną mineralną?

Wełna mineralna jest popularnym materiałem, który jest bardzo często używany do izolacji stropów. Dlaczego to właśnie na nią decyduje się wiele osób podczas ocieplania swojego domu? Materiał ten przepuszcza powietrze, utrzymując dzięki temu ciepło we wnętrzu oraz hamując napływ zimnego powietrza z zewnątrz. Warto również wiedzieć, że wełna mineralna charakteryzuje się wysoką izolacją akustyczną. Materiał układa się w postaci maty, jest ona bardzo sprężysta, dlatego bez problemu dopasowuje się do kształtu powierzchni.

Jak ocieplić strop styropianem?

W odróżnieniu do wełny mineralnej styropian jest mniej elastyczny, dlatego trudniej z niego utworzyć odpowiednią warstwę ocieplającą. Jest także dużo bardziej sztywny niż wełna mineralna i nie jest sprężysty, co w praktyce oznacza, że może powodować problemy przy wykonywania warstwy izolacyjnej w przypadku nietypowych kształtów poddasza. Styropian bowiem nie dopasuje się swobodnie do nieregularnych kształtów sufitu. Jeżeli jednak kształt stropu nie sprawia ograniczeń, styropian może stanowić bardzo dobrą warstwę izolacyjną , ponieważ posiada wysokie właściwości termiczne.

Większość ludzi decyduje się na ocieplenie stropu w swoim domu przy użyciu styropianu lub wełny. Jednak na rynku dostępne są również inne materiały, między innymi ekofiber i włókna celulozowe. Skuteczne ocieplenie domu jest bardzo ważne, ponieważ pozwala to na znaczne ograniczenie strat ciepła, a także redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Jeżeli chcesz zadbać o to, aby Twój dom był jeszcze bardziej energooszczędny, zachęcamy Cię do skorzystania z usług profesjonalistów, którzy wykonują świadectwa energetyczne we Wrocławiu!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.