
Czasem niewielka ilość łatwopalnego pyłu, gazu czy innego materiału w połączeniu z powietrzem może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, jak np. niekontrolowany wybuch. Dlatego stosowanie najlepszych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa procesowego i przeciwwybuchowego wydaje się oczywistością.
Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego pracownika. Dlatego na barkach pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia, by poziom bezpieczeństwa w jego firmie był jak najwyższy. Korzyści w takim przypadku są obopólne. Pracownik, który czuje się w zakładzie pracy bezpiecznie jest bardziej efektywny, co przekłada się na wyniki przedsiębiorstwa.
Choć poziom świadomości przedsiębiorców w zakresie bezpieczeństwa procesowego i stosowania w systemów przeciwwybuchowych w przemyśle jest coraz wyższy, ciągle zdarzają się sytuacje, w których zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe są niewystarczające. Może to wynikać z różnych czynników – chęci oszczędności, niskiego poziomu wiedzy o zagrożeniach czy niewystarczających regulacji prawnych w tym zakresie. Niezwykle istotne jest zatem, aby nieustannie budować globalną świadomość, dzielić się wiedzą i dążyć do pozytywnych zmian.
Jaki system przeciwwybuchowy wybrać? Jaký systém proti výbuchové ochrany zvolit?
To, jaki rodzaj zabezpieczeń sprawdzi się w konkretnym zakładzie zależy od wielu czynników. Przede wszystkim rodzaju instalacji, materiału z jakim pracuje rodzaju zagrożeń, jakie w związku z tym się pojawiają. Rynek oferuje szereg różnych, sprawdzonych urządzeń przeciwwybuchowych. Do najczęściej stosowanych należą m.in. zawory bezpieczeństwa, które uznaje się za podstawowy rodzaj zabezpieczenia przed wybuchem. Wyróżniamy różne typy zaworów, które wykonywane są z różnych materiałów. Wszystko zależy od rodzaju instalacji, w jakiej mają zostać zamontowane. Jako alternatywę bardzo często stosuje się płytki bezpieczeństwa.
Obecnie za najbardziej uniwersalną metodę zabezpieczenia przed wybuchem uznaje się system HRD. System HRD wykorzystywany jest przede wszystkim w ochronie przeciwwybuchowej m.in. silosów, filtrów, mieszalników, odkurzaczy, transporterów, rozdrabniaczy, suszarni czy granulatorów. Czyli wszędzie tam, gdzie występują substancje wybuchowe. Butle HRD służą również w ochronie przed wybuchem różnego rodzaju aparatów, takich jak zbiorniki, kanały, a także przewody rurowe, w których gromadzone są różnej klasy pyły wybuchowe i gazy. Tak szeroki zakres zastosowania pozwala wykorzystywać ten nowoczesny system w praktycznie każdej dziedzinie przemysłu.
Zastosowanie systemów aktywnych zabezpieczeń przeciwwybuchowych jest bardzo szerokie. W każdym zakładzie bezpieczeństwo powinno stać na pierwszym miejscu. Zwłaszcza kiedy zależy od tego zdrowie i życie człowieka. Dlatego niezwykle istotne jest stosowanie sprawdzonych i przede wszystkim skutecznych rozwiązań w tym zakresie.