Kim jest i ile zarabia geodeta?

W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na podstawowe pytania związane z prącą geodety, czyli kim jest geodeta, ile zarabia oraz czy, aby być geodetą potrzebne są specjalne uprawnienia, a także jak wygląda dzień w pracy geodety?

Praca geodety polega na dokonywaniu pomiarów gruntów i działek pod drogi, autostrady, a także budynki różnego rodzaju. Odpowiedzialni są oni także za wykonywanie map do celów projektowych oraz sporządzają dokumentację. Do ich obowiązków należy także urządzanie terenów leśnych i rolnych. Jednak to także inne zadanie taki jak tworzenie map (przygotowywanie pomiarów oraz niezbędnych danych), opis bogactw mineralnych, rzeźby terenu czy chociażby prowadzenie ewidencji gruntów.

Ważnym obowiązkiem w pracy geodety jest także wycena wartości nieruchomości w oparciu o dokumentację geodezyjno-kartograficzną. Jak widać, nie jest to tylko dokonywanie pomiarów, ale są to bardzo różnorodne zadania.

Szukasz najnowszych rozwiązań technologicznych w branży geodezyjnej? Sprawdź, czym jest zaawansowany program dla geodetów.

Zarobki geodety

Z pewnością wiele osób jest zainteresowanych tym, jakie zarobki osiąga geodeta. Jeżeli chodzi o Polskę, zależne jest to od lokalizacji, ale też np. tego, czy geodeta prowadzi własną działalność gospodarczą (gdzie zarabia więcej) czy pracuje on na etacie.

Najmniej geodeci zarabiają na Podlasiu (średnio 3 400 zł brutto), a najwięcej w Małopolsce (4 480 zł brutto). Średnia wynosi 3800 zł netto.

Uprawnienia do pracy w geodezji

Aby być geodetą, trzeba zdobyć niezbędne uprawnienia. Należy mieć wykształcenie kierunkowe średnie albo wyższe. Nie można być karanym, mieć doświadczenie zawodowe oraz zdolność do czynności prawnych.

Uprawnienia wydaje Główny Geodeta Kraju, a szczegółowe warunki uzyskania uprawnień znajdują się w rozporządzaniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Gdzie można pracować jako geodeta?

Geodeci mogą znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach, takich jak prywatne firmy, urzędy lub założyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi swoim klientom. Geodeci są potrzebni wszędzie tam, gdzie wykonywane są pomiary różnego rodzaju.

Dobry geodeta powinien cechować się szczegółowością i dokładnością oraz mieć świadomość, że jego praca ma ogromne znaczenie. Ważne, aby geodeta umiał dobrze liczyć, był cierpliwy oraz potrafił myśleć przestrzennie.

Jakie drewno do wędzenia wybrać?
Wędzenie potraw to sztuka, która ma długą tradycję i przynosi niezapomniane smaki do kuchni. Wybór odpowiedniego...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.