Jak przygotować się do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego?

Kupno mieszkania to dla wielu z nas największa inwestycja w życiu. Niezależnie od tego, czy kupujesz nieruchomość dla siebie, czy z przeznaczeniem na wynajem, warto dowiedzieć się nieco o tym, jak kupić mieszkanie, aby uniknąć kłopotów lub rozczarowań. To duża inwestycja, która powinna być dobrze przemyślana.

Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniej lokalizacji, preferowanego metrażu, standardu wykończenia czy sposobu sfinansowania nieruchomości. Istotne jest również zebranie informacji o deweloperze oraz budynku, w którym chcemy kupić mieszkanie. Chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie z rynku pierwotnego? O czym należy pamiętać i na co uważać?

Jaką lokalizację wybrać?

Na wybór mieszkania składa się wiele czynników, a jednym z nich powinna być odpowiednia lokalizacja. Co to oznacza w praktyce? Lepiej postawić na mieszkanie w pobliżu centrum czy na obrzeżach miasta? Jak sprawdzić, czy lokalizacja mieszkania, które chcemy kupić, będzie dla nas na pewno odpowiednia?

Przed zakupem mieszkania warto sprawdzić:

  • czy dzielnica, w której znajduje się mieszkanie, jest bezpieczna i spełnia nasze oczekiwania,
  • odległości od najbliższych warzywniaków, supermarketów oraz innych istotnych dla Ciebie punktów,
  • czy w pobliżu znajdują się tereny zielone,
  • jak wygląda dojazd do pracy, przyjaciół, rodziny oraz punktów w mieście, które odwiedzamy regularnie

Jeżeli kupujesz mieszkanie na wynajem, warto postawić również na atrakcyjną lokalizację. Dobrze sprawdzają się mieszkania w centrum, w pobliżu istotnych węzłów komunikacyjnych lub uczelni wyższych.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?

Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie umowy, którą daje nam do podpisu deweloper. Początkowo jest to umowa rezerwacyjna umowa rezerwacyjna, a w kolejnym etapie transakcji umowa deweloperska. Wszelkie niejasności powinno się doprecyzować z deweloperem, a jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, warto zasięgnąć porady prawnej. W umowie deweloperskiej muszą być zawarte  wszystkie istotne informacje dot. metrażu i standardu technicznego przyszłego mieszkania.

Na jakim etapie budowy zdecydować się na zakup mieszkania?

Najbezpieczniejszą opcją wydaje się być kupno nieruchomości, która fizycznie już istnieje i można ją obejrzeć. Zdarzają się bowiem nieuczciwi deweloperzy. Może na przykład okazać się, że inwestor jest niewypłacalny lub rozwiąże on firmę przed przekazaniem lokalu. W takiej sytuacji pojawiają się problemy i może okazać się, że będziemy długo czekać na odzyskanie swoich pieniędzy z nieudanej inwestycji.

Ogłoszenia o sprzedaży mieszkań od deweloperów pojawiają się często jeszcze w trakcie budowy inwestycji. Jedną z najważniejszych kwestii, na jaką musisz zwrócić uwagę, jest termin zakończenia budowy i odebrania kluczy do nieruchomości. Znając takie terminy, możesz odpowiednio się przygotować i zaplanować wykończenie mieszkania oraz plan przeprowadzki.

Warto jednak pamiętać, że mieszkanie na wczesnym etapie budowy lub nawet przed rozpoczęciem prac, zazwyczaj kosztuje znacznie mniej. Deweloperzy często podnoszą cenę już gotowych mieszkań. Z tego względu warto zebrać jak najwięcej informacji o wybranym deweloperze. Przed zakupem nieruchomości zapytaj również o wszelkie regularne opłaty, które wiążą się na przykład z ogrzewaniem budynku.

Warto w takiej sytuacji zapytać na przykład o świadectwo energetyczne nieruchomości. Taki dokument opisuje jakość budynku lub mieszkania biorąc pod uwagę zużycie energii. Tego typu usługi powinna świadczyć doświadczona, sprawdzona firma. Certyfikaty energetyki we Wrocławiu to dokumenty wystawiane przez profesjonalistów. Jeżeli chcesz skorzystać z ich usług, koniecznie sprawdź ofertę firmy Efektywniej.

Jeżeli chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Najważniejsze, aby rozważyć wybór dzielnicy, w której chcesz zamieszkać, dokładnie przeczytać umowę sprzedaży nieruchomości oraz sprawdzić opinie o deweloperze. Jeżeli masz pewne wątpliwości dotyczące zakupu nieruchomości, warto zasięgnąć porady prawnej, aby nabycie nieruchomości nie przysporzyło Ci żadnych kłopotów.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *