Operat techniczny – czym jest i po co się go tworzy?

Wszystkie prace budowlane wykonywane powinny być na podstawie planów oraz projektów. Dokumentacja ta jest wymagana, w całym komplecie, do uzyskania potrzebnych pozwoleń oraz dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników budowli. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem oraz prawem to zebranie odpowiedniej dokumentacji nie będzie wyzwaniem.

Co to jest operat techniczny?

Operat techniczny to inaczej zbiór dokumentów, które utworzone zostały na poszczególnych etapach budowy. O tym, co znajduje się w operacie technicznym, decyduje Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 roku. Operat techniczny zawiera między innymi szkice techniczne, porównanie mapy z terenem, protokoły badań, poświadczenia, wykazy zmian i wiele innych. Oprócz podstawowych dokumentów znajdziemy w nim również pomiary dokonane na etapie budowy, wykazujące o ewentualnych odchyleniach lub przemieszczeniach obiektu w trakcie budowy.

W jakim celu sporządza się operat techniczny?

Prawidłowo sporządzony operat techniczny przekłada się na prawidłowe działania oraz prawidłową realizację projektu. Odpowiednie rozmieszczenie wszystkich elementów oraz sporządzenie inwentaryzacji, w której wskazane będą  wszystkie dane o rozmieszczeniu budynku na działce lub terenie, przełoży się na bezproblemowe uzyskanie zgody na dopuszczenie budynku do użytku. Wszystkie czynności zawarte w dokumentach pozwolą na szybsze uzyskanie pożądanych  zezwoleń.

Jak skompletować operat techniczny?

Sporządzenie operatu technicznego powinno przede wszystkim leżeć w rękach wykwalifikowanych i doświadczonych ekspertów w dziedzinie geodezji. Specjalistyczny sprzęt pomiarowy, odpowiednia wiedza merytoryczna, a przede wszystkim pozwolenia na wykonywanie czynności geodezyjnych zapewnią, że operat techniczny zostanie skompletowany z największą dokładnością, a w nim znajdą się wszystkie wymagane dokumenty.

Operat techniczny – podsumowanie

Operaty techniczne mogą nieco różnić się od siebie w zależności od jego przeznaczenia. Może okazać się, że dwie podobne budowy będą posiadały zupełnie inne operaty techniczne ze względu na różnorodne wyniki uzyskane podczas prowadzenia pomiarów. Nie ma to jednak większego znaczenia, jeśli wszystkie pomiary zostały sporządzone z najwyższą dbałością o szczegóły, a dokumentacja jest kompletna. Może się również okazać, że jeden operat techniczny będzie zawierał tylko 10 stron, a drugi będzie grubości encyklopedii. Jeśli wszystko zostało zrobione tak, jak należy, to nie ma się czym martwić.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.