Płytka bezpieczeństwa – czym jest i jak działa

W każdym zakładzie bezpieczeństwo powinno stać na pierwszym miejscu. Zwłaszcza kiedy zależy od tego zdrowie i życie człowieka. Dlatego niezwykle istotne jest stosowanie sprawdzonych i przede wszystkim skutecznych rozwiązań w tym zakresie. Obecne rynek oferuje szereg urządzeń zabezpieczających instalacje przed niekontrolowanym wybuchem – zawory oddechowe, panele bezpieczeństwa czy właśnie płytki bezpieczeństwa. Nie ma jasnej odpowiedzi, które z nich są najskuteczniejsze, wszystko zależy od rodzaju instalacji, na jakiej zabezpieczenie miałoby zostać zainstalowane. W tym materiale pochylimy się nad skutecznością płytek bezpieczeństwa.

Czym jest płytka bezpieczeństwa

 

Mówiąc najprościej, płytka bezpieczeństwa to urządzenie zabezpieczające przed wzrostem ciśnienia w instalacjach wszelkiego rodzaju, pracujących z cieczami lub gazami. W branży przeciwwybuchowej można się spotkać również z takimi określeniami jak membrana bezpieczeństwa, płytka rozrywna, głowica bezpieczeństwa, czy wkładka ciśnieniowa. To urządzenie jednorazowego działania, to znaczy, że po rozerwaniu płytki, należy wymienić ją na nową.

Płytka składa się z dwóch elementów – tabliczki znamionowej i części głównej. To właśnie część główna płytki nacinana jest w określonych miejscach laserowo, aby umożliwić pełne otwarcie w momencie niepożądanego wzrostu ciśnienia. Każda płytka dobierana jest indywidualnie w oparciu o konkretne parametry procesowe. Nastawienie płytki można odczytać z tabliczki znamionowej, na której dodatkowo znajdziemy informację, w jaki sposób powinna zostać zamontowana.

 

Zastosowanie płytek bezpieczeństwa

Płytki bezpieczeństwa mogą występować w kilku konfiguracjach. Wszystko zależy od rodzaju instalacji i oczekiwań przedsiębiorców. Pierwszą możliwością jest zastosowanie płytki jako urządzenia samodzielnego, jako alternatywa dla zaworu bezpieczeństwa. Drugim rozwiązaniem jest montaż membrany pod zaworem bezpieczeństwa. Taki sposób instalacji zazwyczaj stosowany jest przy agresywnych i korozyjnych mediach jako zabezpieczenie samego zaworu. Taki układ pozwala na zastosowanie samych zaworów w nieco tańszym wykonaniu materiałowym.

Kolejną możliwością jest umieszczenie płytki za zaworem bezpieczeństwa, jako zabezpieczenie dodatkowe. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest stosowanie dwóch płytek bezpieczeństwa równocześnie. Dzięki temu, po wzroście ciśnienia użytkownik ma możliwość przełączenia układu na nierozerwaną płytkę i wymianę pękniętej membrany bez przerywania procesu technologicznego.

Płytki bezpieczeństwa stosuje się w bardzo wielu branżach, m.in. chemicznych, przemysłowych, petrochemicznych, wojskowych, zbrojeniowych, gazowych, energetycznych, spożywczych i wielu innych.

Korzyści ze stosowania płytek bezpieczeństwa

Częstą wątpliwością przeciwko stosowaniu płytek bezpieczeństwa jest konieczność ich wymiany po zadziałaniu. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę szereg korzyści z ich stosowania, ten argument bardzo szybko staje się nieaktualny.

Przede wszystkim płytki bezpieczeństwa są najlepszą alternatywą dla zaworów bezpieczeństwa. Są dużo tańsze zarówno w zakupie, jak i eksploatacji. Szczególnie widoczne jest to w przypadku agresywnych mediów, gdzie występuje konieczność zastosowania zabezpieczeń ciśnieniowych w niestandardowym wykonaniu materiałowym. Ponadto, płytki można stosować przy niskich i wysokich ciśnieniach, które wychodzą znacznie poza zakres zaworów bezpieczeństwa. Dostępne są też w szerokiej gamie rozmiarów od DN25 do DN 900. Warto zaznaczyć, że zawory bezpieczeństwa nie zwykle nie przekraczają DN 300. Również bardzo duży wybór materiałów, z których płytki można wykonać, stawia je wysoko na liście skutecznych zabezpieczeń przeciwwybuchowych. Jako dodatkowy argument można wymienić również natychmiastowe, pełne otwarcie czy doskonałą szczelność układu.

Podsumowując, dzięki szerokiemu zastosowaniu w bardzo wielu gałęziach przemysłu i stosunkowo niskim koszcie, płytki bezpieczeństwa są idealnym rozwiązaniem w przypadku konieczności zabezpieczenia wszelkich instalacji przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *