Ochrona przeciwwybuchowa zaczyna odgrywać coraz większą rolę. Zauważają to nie tylko wielkie korporacje i organizacje, ale również coraz częściej lokalni, mniejsi przedsiębiorcy. W ostatnich latach możemy zaobserwować wzrost świadomości w tym zakresie. Powstają nowe regulacje prawne, duży nacisk kładzie się także na edukowanie. Jednak czy to wystarczy?
Zagrożenia wybuchowe, które spowodowane są przemysłową działalnością wielu przedsiębiorstw i nieodpowiedzialnym podejściem do bezpieczeństwa ich zarządców, ciągle są na porządku dziennym. Przestarzałe urządzenia albo niewłaściwe systemy zabezpieczające przed wybuchami, nie tylko powodują straty sięgające setek milionów euro, ale przede wszystkim narażają na utratę życia i zdrowia wielu ludzi. Bardzo często powodują także katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego.
Dlatego też niezwykle istotne jest zwiększanie świadomości w zakresie ochrony przeciwwybuchowej. Wiadome jest przecież, że prewencja jest dużo bardziej efektywna niż walka ze skutkami.
Wydatek na ochronę przeciwwybuchową z pewnością rekompensuje nakład inwestycyjny, gdyż konsekwencje finansowe wynikające z eksplozji i pożarów wynikające z niewystarczających zabezpieczeń mogą często sięgnąć dziesiątek milionów euro. Stosowanie nowoczesnych i sprawdzonych urządzeń przede wszystkim znacznie zmniejsza przerwy w produkcji i związane z tym wysokie koszty, zapobiega rozprzestrzenianiu się pożaru na otaczającą aparaturę i co najważniejsze eliminuje ryzyko dla życia ludzkiego i zapobiega potencjalnym zanieczyszczeniom środowiska.
Bez wątpienia w najbliższych latach będziemy świadkami rewolucyjnych zmian. Rozwój technologiczny i nowoczesność procesów przemysłowych wymuszają także inwestowanie w odpowiednie zabezpieczenia. Kluczowa zatem staje się tutaj rola przedsiębiorców głównie z sektora przemysłowego. Niewątpliwie ta branża stanowi jeden z głównych filarów finansowych globalnego rynku.
Czynnikiem, który niewątpliwie może w tym pomóc, są odpowiednie regulacje prawne, które będą wymagać od pracodawców bezwzględnego przestrzegania przepisów bezpieczeństwa, a stosowanie najnowszych i najbezpieczniejszych rozwiązań w tej materii stanie się ich obowiązkiem, a nie wyborem.