Rekuperacja w domu – czym jest?

Zależy Ci na tym, aby móc w swoim domu oddychać czystym, pozbawionym zanieczyszczeń powietrzem? Obawiasz się, że otwieranie okien zamiast przewietrzyć pokój przyczyni się do przedostania się do jego wnętrza smogu? Dobra wiadomość jest taka, że istnieje rozwiązanie, które pozwoli Ci uporać się z tymi problemami. To rekuperacja w domu – sprawdź, dlaczego warto w nią zainwestować!

Rekuperacja w domu – co warto o niej wiedzieć?

Zapewne zastanawiasz się teraz czym dokładnie jest rekuperacja? Najprościej rzecz ujmując, jest to rodzaj energooszczędnej, mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, którą można zastosować wewnątrz budynków mieszkalnych oraz użytkowych. Dzięki niej jest możliwe wtłaczanie do wnętrza obiektów świeżego powietrza i odbieranie z nich powietrza zanieczyszczonego. Główny punkt takich instalacji stanowią urządzenia o wyspecjalizowanych funkcjach, zwane rekuperatorami, którym towarzyszą odpowiednio rozmieszczone kanały wentylacyjne.

Wady i zalety rekuperacji – poznaj je!

Zainteresowała Cię tematyka rekuperacji i chcesz w nią zainwestować? W pierwszej kolejności musisz poznać wszystkie zalety oraz wady tego rozwiązania. Jako atuty najczęściej wymienia się: ograniczenie strat ciepła w konkretnym obiekcie, ciągłe oczyszczanie powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, brak konieczności otwierania okien, aby przewietrzyć mieszkanie, a także poprawę komfortu termicznego. Rekuperacja daje również możliwość sprawowania pełnej kontroli nad zautomatyzowaną wentylacją.

Z kolei do słabych stron należą: hałas generowany przez pracujące rekuperatory oraz wysokie koszty (związane z zakupem całej instalacji, jej konserwacją oraz eksploatacją).

Rekuperacja w Twoim domu – podsumowanie

Rekuperacja stanowi rozwiązanie, które świetnie współgra z klimatyzacją. Jednoczesne zastosowanie obu tych instalacji z jednej strony gwarantuje oczyszczenie powietrza z nieprzyjemnych dla nosa zapachów, kurzu i alergenów, natomiast z drugiej strony przyczynia się do obniżenia temperatury (możliwe właśnie dzięki klimatyzacji). Zdecydowanie się na taką inwestycję to krok w kierunku oddychania czystym powietrzem nawet w najbardziej upalny dzień.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.