Rzym – 6 zabytków, które MUSISZ zobaczyć! (cz. 2)

W drugiej części naszego poradnika kontynuujemy zwiedzanie Rzymu i przegląd najważniejszych zabytków. W części 1 artykułu pisaliśmy o Koloseum, Forum Romanum i kościele San Clemente.

Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tej części poradnika turystycznego!

Kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Rzymie

Kościół Santa Maria della Vittoria to świątynia rzymskokatolicka w stylu barokowym, której budowa rozpoczęła się w 1608 roku i trwała kilkanaście lat – klasztor został otworzony w 1612 roku, a 14 lat później zakończono budowę samego kościoła.

Z początku przybytek ten nosił inną nazwę – pod wezwaniem św. Pawła – ponieważ wcześniej znajdowała się tam kaplica imienia tego świętego.

W pierwszej połowie XIX w. kościół został poważnie zniszczony w pożarze i spłonęła między innymi cudowna ikona, którą podczas bitwy na Białej Górze miał ze sobą kapelan karmelita.

Punktem centralnym w kościele jest rzeźba Berniniego, która nosi tytuł „Ekstaza św. Teresy”, a wykonana została w całości z białego marmuru.

Planujesz wakacje w 2022 roku? Sprawdź, co możesz zyskać i dowiedz się, czym jest karta podarunkowa do Answear.

Panteon

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć świątyni, powstałej w I w. na cześć bóstw starożytnego Rzymu. Oczywiście mowa o zjawiskowym Panteonie. Jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli z czasów Starożytnego Rzymu.

Od XII w. w Panteonie znajduje się kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres, czyli pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od Męczenników.

Centralna część budowli to betonowa kopuła o średnicy ponad 43 metrów, która jak na swoje czasy była czymś niezwykłym i zresztą do dziś budzi podziw. Na szczycie kopuły znajduje się otwór, który jako jedyny w całym kościele daje naturalne światło.

Co ciekawe na panteonie wzorowany jest jeden z warszawskich kościołów, który znajduje się na Placu Trzech Krzyży, a jego patronem jest św. Aleksander.

Planujesz dłuższy urlop w 2022 roku? Skorzystaj ze specjalnej oferty: bony na wakacje.

Kapitol

Ostatnim zabytkiem, o którym wspomnimy w naszym poradniku, jest Kapitol. To nic innego jak wzgórze w Rzymie o dwóch wierzchołkach. Nazwa wzięła się od wyrazu caput, czyli głowa, ponieważ w momencie, gdy pod świątynią kładziono fundamenty, odkryto ludzką czaszkę. Na Kapitolu znajduje się zamek (arx) oraz świątynia.

Głównym argumentem, który przemawia za zobaczeniem Kapitolu, jest rozpościerająca się piękna panorama miasta, która zachwyca szczególnie wieczorową porą…

To już koniec naszego poradnika – życzymy Wam niezapomnianej wizyty w Wiecznym Mieście!

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.