Brzesko to miasto w południowej Polsce, które znajduje się w województwie małopolskim i stanowi siedzibę powiatu brzeskiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Brzesko.
Rynek w Brzesku
Zwiedzanie Brzeska warto rozpocząć od rynku, który kiedyś pełnił funkcję głównego placu targowego, gdzie skupiało się życie społeczności zamieszkującej miasto. Rynek zajmował powierzchnię ponad 10% całej powierzchni miasta. W sąsiedztwie Rynku wybudowano drewniany, a później murowany kościół pw. św. Jakuba Apostoła. Pod koniec XIX w. Rynek wybrukowano „kocimi łbami”. W latach 2010-2011 odbyła się rewitalizacja rynku, która przywróciła mu dawny charakter.
Browar Okocim
Zespół urbanistyczno-architektoniczny browaru jest jednym z ciekawszych obiektów przemysłowych w całym województwie. Wkomponowany w krajobraz browar był budowany od 1845 roku przez piwowara Jana Ewangelistę Goetza. Browar zyskał sławę na całą Europę, mimo że z początku był tylko bardzo małym zakładem piwowarskim. Najstarszy zachowany budynek browarniany to tzw. Stary pałac, budynek administracyjny. Nieopodal browaru mieści się drewniany budynek, w którym kiedyś mieścił się Teatr Letni, a dziś jest tam restauracja.
Ratusz w Brzesku
Ratusz wchodzi w skład układu urbanistycznego, objętego ochroną konserwatora. Budynek Ratusza pochodzi z 1909 roku, a zaprojektował go Gabriel Niewiadomski. To jeden z najstarszych i najbardziej imponujących budynków w centrum Brzeska. Obecnie w Ratuszu mięci się siedziba Urzędu Stanu Cywilnego.
Twój samochód odmówił posłuszeństwa? Nic straconego. Szybką i profesjonalną pomoc znajdziesz tutaj: laweta z Brzeska
Muzeum Regionalne w Brzesku
Kolejny przystanek do zwiedzania w Brzesku to Muzeum Regionalne, które mieści się w zabytkowej kamienicy, należącej niegdyś do burmistrza Henocha Klapholza. W Muzeum oglądać można m.in. wnętrza mieszczańskie – salon i gabinet – gdzie znajdują się liczne portrety, pejzaże, pamiątki, grafiki, rysunki, busole polowe, meble czy obrazy.
Figura świętego Floriana
W 1731 roku na Rynku znalazła się barokowa figura św. Floriana – patrona ognia – która została ufundowana przez mieszczan. Na cokole rzeźby widnieje napis: „Św. Florianowi, miasto tyle razy spalone oddaje się w opiekę”. Ponadto, dzieło stanowi największą tego rodzaju rzeźbę w całej wschodniej Małopolsce.
Cmentarz wojenny przy ul. Czarnowiejskiej
Cmentarz został założony w 1916 roku. Jego projektantem by porucznik Robert Motek – austriacki architekt. Wybudowali go jeńcy wojenni, a pełnił on funkcję cmentarza zbiorczego dla szpitali i lazaretów. Na środku cmentarza znajduje się pomnik w kształcie pergoli, który jest zwieńczony krzyżem. Pochowano tu 507 osób – żołnierzy Austro-Węgier, Rosji i Niemiec.