Wszystko co musisz wiedzieć o światłach w samochodzie
Im więcej wiesz jako kierowca o Twoim samochodzie, a także jego wyposażeniu, tym lepiej dla Ciebie. Może wydawać Ci się, że obsługa świateł w Twoim samochodzie to nic trudnego. I tak rzeczywiście jest, jednak na drodze możesz niejednokrotnie przekonać się, że nie wszyscy potrafią z nich korzystać. Czy wiesz, jakie są podstawowe rodzaje świateł w samochodzie? Czym różnią się światła krótkie, długie czy dziennie? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule!

Czy w Polsce trzeba jeździć w samochodzie z włączonymi światłami?

W Polsce jadąc samochodem, należy mieć włączone światła niezależnie od pory roku, dnia czy nocy. Zgodnie z przepisami powinny być to światła dzienne lub światła mijania. Od czego zależy to, które światła powinniśmy wybrać? Zgodnie z przepisami światła to jazdy dziennej mogą być włączone, jak podano w ustawie w czasie „normalnej przejrzystości powietrza”. Światła mijania natomiast należy włączyć, gdy warunki na drodze nie są idealne lub gdy wjedziemy do tunelu. Za brak włączonych świateł można dostać mandat oraz punkty karne.

Światła w samochodzie – czym się różnią?

Światła w samochodzie można podzielić na te podstawowe i są nimi światła mijana (zwane światłami krótkimi), światła do jazdy dziennej i światła drogowe, które nazywa się również światłami długimi. W samochodzie znajdziemy również światła: pozycyjne, kierunkowskazy, światła przeciwmgielne oraz kierunkowskazy.

Czy zatem różnią się światła w samochodzie? Światła do jazdy dziennej są najsłabsze, dlatego też powinno się ich używać tylko podczas idealnej widoczności. Należy również pamiętać, że światła do jazdy dziennej świecą tylko z przodu. Światła krótkie są mocniejsze (40-50 watów) oraz świecą z przodu i z tyłu pojazdu. Dlatego są one bardziej uniwersalne i warto wybierać je najczęściej.

Światła w samochodzie – kiedy stosować długie światła?

Długie światła możemy włączyć wyłącznie wtedy, gdy mamy pewność, że nikogo nimi nie oślepimy. Musisz pamiętać, że należy je zawsze wyłączyć, gdy na drodze z naprzeciwka pojawia się samochód. Oślepienie drugiego kierowcy światłami długimi może być niebezpieczne dla wielu uczestników ruchu. Za spowodowanie zagrożenia wynikającego z oślepienia kierowcy lub innych uczestników ruchu grozi mandat w wysokości 200 zł. Jednak konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze.

Jakie żarówki stosuje się w reflektorach?

Kiedyś w samochodach stosowano żarówki gazowe, a jeszcze wcześniej żarówki próżniowe. Kilka lat temu standardowo stosowało się halogenowe żarówki H4, natomiast obecnie są to halogenowe żarówki H7. W dzisiejszych czasach również halogenowe żarówki stopniowo zaczynają być wypierane przez reflektory ledowe.

Światła w samochodzie – podsumowanie

W każdym samochodzie występuje kilka typów świateł. Każdy z nich spełnia swoją funkcję i o żadnym nie należy zapominać. Aby jeszcze bezpieczniej poruszać się na drodze warto nabyć kamery samochodowe – sprawdź promocje oraz sprawdzić, czy światła znajdują się na odpowiedniej wysokości, aby prawidłowo oświetlały drogę.

Jeżeli chcesz zmienić położenie świateł, należy skorzystać z regulacji reflektorów. Zazwyczaj pokrętło, które do tego służy, znajduje się na lewo od kierownicy przy pokrętle, które służy do włączania/przełączania świateł. Jeżeli nie chcesz robić tego na własną rękę, możesz również udać się do odpowiedniego serwisu, który zajmie się kalibracją świateł w samochodzie.

Skup aut
Skup aut jest usługą, która zapewnia szybką i wygodną sprzedaż pojazdów. Firmy zajmujące się skupem aut...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *