Jak zrobić przegląd auta przed podróżą na własną rękę? Te proste czynności możesz wykonać samodzielnie!
Czeka Cię długa podróż samochodem? Chcesz samodzielnie przygotować na nią swój samochód w taki sposób, aby nic nie zaskoczyło Cię na drodze? Przeczytaj nasz poradnik, w którym pokażemy Ci jak w prosty sposób zrobić przegląd samochodu przed podróżą na własną rękę! Wykonanie czynności, które podamy poniżej, z pewnością zmniejszy ryzyko wystąpienia przykrych niespodzianek na drodze. Dzięki temu zadbasz nie tylko o bezpieczeństwo swoje oraz innych pasażerów, ale także wszystkich innych uczestników ruchu. Przeczytaj nasz poradnik, zrób przegląd i śpij spokojnie przed podróżą!

Samodzielny przegląd samochodowy w kilku krokach

  • Zadbaj o dobrą widoczność

Dobra widoczność na drodze to podstawa bezpiecznej podróży. Przede wszystkim zabierz się za wyczyszczenie lusterek, reflektorów oraz szyb. Zmatowione reflektory można doraźnie przywrócić do lepszej kondycji poprzez polerowanie ich miękką ściereczką oraz pastą polerską. Jeżeli nie masz czasu lub po prostu nie chcesz robić tego samodzielnie, możesz również zlecić regenerację reflektorów w warsztacie samochodowym.

Jeżeli chcesz jeszcze lepiej zadbać o widoczność drogi, warto wyposażyć swój samochód w kamery cofania – sprawdź promocje. Dzięki nim wykonywanie manewrów na drodze będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze!

O czym nie można jeszcze zapomnieć, wykonując przegląd samochodu? Należy na pewno sprawdzić również stan piór wycieraczek. Zużyte wycieraczki, zamiast zbierać wodę oraz zanieczyszczenia, rozsmarowują je na całej powierzchni szyby, co na pewno nie sprzyja dobrej widoczności.

  • Sprawdź ciśnienie w oponach

Różnica w ciśnieniu między poszczególnymi oponami może powodować charakterystyczne „ściąganie” samochodu w trakcie jazdy. Poza tym ciśnienie w oponach ma wpływ na zużycie paliwa. Zalecana wartość ciśnienia opon znajduje się na naklejkach umieszczonych pod klapą wlewu paliwa lub na wewnętrznej stronie słupka drzwi. Jak wyregulować ciśnienie w oponach? Możesz to zrobić w prosty sposób z wykorzystaniem kompresora na stacji benzynowej.

  • Uzupełnij płyny eksploatacyjne

Na pewno przed dłuższą podróżą należy sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych. Zasada jest banalnie prosta. Każdy pojemnik zawiera znaczniki min i max. Znajdujące się w nich płyny powinny być uzupełnione do poziomu bliskiego oznaczeniu max.

  • Sprawdź książkę serwisową

Jeżeli nieuchronnie zbliża się termin następnego badania technicznego, lepiej wykonać je jeszcze przed podróżą. Jak często wykonuje się takie badanie? Nowy samochód musi być zbadany technicznie jeszcze przed rejestracją. Drugie badanie powinno się odbyć przed upływem trzech lat od pierwszego, trzecie przed upływem dwóch lat od drugiego. Następnie każde kolejne badanie musi być przeprowadzone co rok.

Samodzielny przegląd samochodu przed podróżą – podsumowanie

Przygotowania do podróży to także dobry moment na sprawdzenie tego, czy w naszym samochodzie znajdują się wszelkie potrzebne akcesoria. Na pokładzie samochodu musi znaleźć się trójkąt odblaskowy oraz gaśnica. Jednak warto mieć ze sobą również apteczkę, podnośnik, klucz krzyżakowy, kamizelkę odblaskową przewody rozruchowe, latarkę oraz rękawice robocze. Wykonanie przedstawionych powyżej czynności to jeden ze sprawdzonych sposobów na bezpieczną podróż!

Skup aut
Skup aut jest usługą, która zapewnia szybką i wygodną sprzedaż pojazdów. Firmy zajmujące się skupem aut...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.