Tachograf – co to takiego?

Dowiedz się, czym jest tachograf oraz ewidencja czasu pracy kierowcy. Przeczytaj także, czym się różni tachograf analogowy od cyfrowego.

Tachograf – co to?

Tachograf jest to urządzenie pomiarowe, służące do rejestracji różnych parametrów podczas określonego czasu pracy kierowcy pojazdu ciężarowego, m.in. tego, jaki pokonał dystans oraz z jaką prędkością prowadził pojazd ciężarowy.

Tachograf – zwiększa bezpieczeństwo na drogach

Tachograf jest obowiązkowym wyposażeniem, ponieważ dba o bezpieczeństwo kierowcy, kontrolując czas jego pracy, aby nie jechał zbyt długo. Zapisuje również ile czasu on odpoczywał. Czas pracy jest szczegółowo ustalony – po 4,5 godzinie jazdy kierowcy przysługuje 45 minut przerwy. Najdłużej kierowca dziennie może prowadzić pojazd przez 9 godzin, w tygodniu maksymalnie może to być 56 godzin.

Jak działa tachograf?

Kierowcy używają dwóch typów tachografów – analogowych i cyfrowych. Tachograf analogowy używany jest w pojazdach ciężarowych zarejestrowanych przed 1 maja 2006 roku. Zapisuje on dane na tarczy za pomocą rysika. Tachograf cyfrowy na wyświetlaczu pokazuje niezbędne informacje, a uruchamia się go za pomocą karty kierowcy. Informacje zapisywane są na dysku twardym i karcie pamięci. Przed montażem każdy tachograf musi zostać poddany legalizacji.

Nieprzestrzeganie przepisów może zostać ukarane

Za nieprzestrzeganie przepisów przez firmę dotyczącą czasu pracy kierowcy, może zostać nałożona kara grzywny, a także mogą zostać wyciągnięte inne konsekwencje. Kierowca, jeżeli pojazd ciężarowy ma tachograf cyfrowy, jest zobowiązany okazać kartę kierowcy upoważnionemu funkcjonariuszowi służb kontrolnych. Za brak karty kierowcy w czasie jazdy grozi mandat.

Ewidencja czasu kierowcy – czym jest ?

Ewidencja czasu pracy kierowcy prowadzona jest przez pracodawcę, który może udostępnić ją kierowcy na jego wniosek. Przechowuje się ją przez określony czas. Na podstawie ewidencji czasu pracy kierowcy ustalane jest jego wynagrodzenie. Zawiera ona takie informacje m.in. jak: liczba przepracowanych godzin, kiedy rozpoczęła się praca i kiedy zakończyła, godzin nadliczbowe, godziny pracy w porze nocnej, dni wolne od pracy, nieobecności usprawiedliwione i nieusprawiedliwione.

Rozliczanie tachografów

Pracodawca odpowiada za rozliczanie tachografów oraz weryfikowanie danych zarejestrowanych przez tachograf. Odczyty z tych urządzeń pomagają prawidłowo rozliczyć czas pracy. Zobacz ofertę rozliczanie tachografów z europim i wybierz usługę dopasowaną do twoich potrzeb.

Skup aut
Skup aut jest usługą, która zapewnia szybką i wygodną sprzedaż pojazdów. Firmy zajmujące się skupem aut...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *