Skuteczne unikanie eksplozji: Wprowadzenie do ochrony przeciwwybuchowej

Czy mój zakład jest w pełni chroniony przed wybuchem? Czy zrobiłem wszystko, aby moi pracownicy mogli czuć się bezpiecznie i dzięki temu w pełni wykorzystywali swój potencjał? W jaki sposób najlepiej mogę zabezpieczyć mój zakład? Te i wiele innych pytań coraz częściej zadają przedsiębiorcy, kiedy mowa o bezpieczeństwie w procesach przemysłowych. Na rynku istnieje obecnie wiele rozwiązań zabezpieczających przed wybuchem, jak wybrać najlepsze?

 

Choć poziom świadomości przedsiębiorców w zakresie bezpieczeństwa procesowego jest coraz wyższy, ciągle zdarzają się sytuacje, w których zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe są niewystarczające. Może to wynikać z różnych czynników – chęci oszczędności, niskiego poziomu wiedzy o zagrożeniach czy niewystarczających regulacji prawnych w tym zakresie. Takie zagrożenie istnieje w praktycznie każdej branży, w której pracuje się z substancjami łatwopalnymi – pyłami, cieczami czy gazami.

Przedsiębiorcy często ubezpieczają zakłady od strat materialnych, ale trudno ubezpieczyć się od utraty potencjalnych dochodów. Wyobraźmy sobie następującą sytuację – w naszej firmie dochodzi do pożaru lub eksplozji – ubezpieczyciel wprawdzie zwraca koszty naprawy za zniszczenia materialne, ale remont zakładu po takim incydencie może trwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie zakład nie pracuje, a co za tym idzie, nie generuje przychodów. O samym zagrożeniu dla życia czy zdrowia człowieka nie trzeba chyba pisać. Warto zaznaczyć tutaj, że to na pracodawcy spoczywa pełna odpowiedzialność za zapewnienie bezpiecznych warunków pracownikom. Regulują to odpowiednie przepisy unijne oraz krajowe.

Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań, jakie można zastosować, aby zabezpieczyć zakład przed niechcianym wybuchem. To, które dla danej instalacji jest najlepsze, zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju instalacji, substancji, jakie znajdują się w zakładzie czy ogólne warunki pomieszczeń.

Niezwykle istotne jest jednak, aby nieustannie budować globalną świadomość, dzielić się wiedzą i dążyć do zmian w branżach zajmujących się substancjami łatwopalnymi i wybuchowymi.  Wiele zdarzeń w postaci wycieków, wybuchów czy pożarów nie miałoby miejsca, gdyby personel posiadał odpowiednią wiedzę, a urządzenia wyposażone były w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak płytki bezpieczeństwa, detektory iskier, detektory ognia i gazu czy opisany wyżej system HRD.

 

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *