Wynająć, kupić czy wydzierżawić ekspres do kawy?

Zainwestowanie w ekspres do kawy może być konieczne, aby ulepszyć produkcję kawy w Twojej kawiarni, poprawić wrażenia gości w hotelu lub po prostu zaspokoić głód kawy pracowników biura. Wybór rodzaju ekspresu do kawy, który najlepiej pasuje do Twojej firmy lub miejsca pracy, to dopiero pierwszy krok w procesie. Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji, czy chcesz od razu wynająć, wydzierżawić lub kupić ekspres. Wszystkie trzy opcje mają swoje zalety i wady, o których warto wiedzieć. Poznaj nasze omówienie zalet i wad każdej opcji, aby upewnić się, że podejmujesz świadomą decyzję dotyczącą urządzenia do kawy!

Wynajem ekspresu do kawy

Wypożyczenie ekspresu do kawy oznacza, że ​​jest on wypożyczany na określony czas, ale właścicielem ekspresu pozostaje firma, z którą masz umowę najmu. Zazwyczaj instalacja, konserwacja i serwis są częścią umowy, a po upływie określonego czasu istnieje możliwość przedłużenia umowy. Dodatkowo podpisanie umowy najmu obejmuje program szkoleniowy gwarantujący użytkownikom prawidłową obsługę urządzenia.

Zaletą wynajmu ekspresu do kawy jest większa elastyczność, ponieważ możesz wynająć konkretny model na krótki okres czasu i ocenić, czy pasuje do popytu, czy też inny model jest bardziej odpowiedni. Kolejną zaletą jest oszczędny element umowy najmu, ponieważ całkowity koszt ekspresu rozkłada się na opłacalne miesięczne raty. Dziś jest również możliwy wynajem ekspresu do kawy online!

Główną wadą jest to, że pod koniec okresu najmu nie masz możliwości zakupu ekspresu do kawy i musi on zostać zwrócony dostawcy. Inną wadą wynajmu ekspresu do kawy może być to, że rozwiązanie to nie jest najbardziej opłacalne na dłuższą metę, ponieważ ciągłe wypożyczanie przez wiele lat może okazać się droższą opcją.

Leasing ekspresu do kawy

Leasing ekspresu do kawy jest bardzo podobny do wynajmu; ponieważ zgadzasz się na określony czas i nie jesteś właścicielem maszyny, ale używasz jej tak, jak była twoja. Główna różnica między leasingiem a wynajmem polega na tym, że po zakończeniu umowy leasingowej masz możliwość przejęcia maszyny na własność, jej modernizacji lub zwrotu.

Ogromną zaletą leasingu ekspresu do kawy jest efektywność umowy leasingowej. Na przykład przejście na modernizację lub zakup ekspresu do kawy pod koniec wcześniej zdefiniowanego okresu leasingu staje się łatwiejsze. Opcja leasingu daje również korzyści podatkowe, ponieważ nie jest aktywem, którego jesteś właścicielem, więc jest zwolniona z podatku. Jeśli jesteś zarejestrowanym płatnikiem VAT, możesz również ubiegać się o zwrot podatku VAT od uzgodnionych miesięcznych spłat. Zaoszczędzone dodatkowe pieniądze można wykorzystać do reinwestowania w inne obszary Twojej organizacji.

Podobnie jak w przypadku wynajmu, wadą posiadania umowy leasingowej może być to, że w dłuższej perspektywie jest ona droższa w porównaniu z kupnem maszyny od razu. Możesz być również zobowiązany do uiszczenia opłat karnych, jeśli chcesz rozwiązać umowę przed ustaloną datą zakończenia.

Zakup ekspresu do kawy

Zakup ekspresu do kawy oznacza, że ​​płacisz za niego jedną ryczałtową kwotą i masz do niego pełne prawo własności. Opcja zakupu polega na dokonaniu jednorazowej płatności za ekspres, a następnie skonfigurowaniu i oczekiwaniu na datę instalacji.

Korzyści z zakupu ekspresu do kawy obejmują całkowitą kontrolę nad tym, jaki model ekspresu chcesz kupić, ponieważ nie ograniczasz się do wyboru w zakresie, który oferuje opcje wynajmu i leasingu. W grę wchodzi również mniej papierkowej roboty, ponieważ nie musisz przechodzić żadnych kontroli finansowych i nie ma żadnych zobowiązań umownych.

Chociaż na każdą nowo zakupioną maszynę obowiązuje zazwyczaj roczna gwarancja, konserwacja i serwis nie są częścią całkowitej płatności – w przeciwieństwie do opcji wynajmu i leasingu. Jeśli nowa maszyna ulegnie awarii lub wystąpią jakiekolwiek usterki, po okresie gwarancyjnym, być może będziesz musiał zapłacić za jej naprawę i wymaganą stałą konserwację.

Wynająć czy kupić ekspres do kawy? – podsumowanie

Czy zatem powinieneś wynająć, wydzierżawić lub kupić ekspres do kawy? Jak już wspomnieliśmy, wszystkie trzy opcje mają swoje zalety i ograniczenia, a podjęcie tej decyzji zależy wyłącznie od Twojego budżetu i tego, jak planujesz korzystać z ekspresu do kawy. Zastanów się, która opcja najlepiej sprawdziłaby się w środowisku, do którego jest potrzebna? Wiele osób zaczęło od wynajmu maszyny, a gdy ich firma się rozwinęła, zdecydowały się na przedłużenie umowy. Wielu woli leasing, ponieważ chcą stale ulepszać swoją maszynę bez konieczności przywiązywania się do konkretnego modelu. Niektórzy chcą mieć poczucie własności maszyny i wolą ją kupić od razu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.