Czym jest rezonans magnetyczny stawów i kiedy warto go wykonać?

Rezonans to badanie, które daje najdokładniejszy i całkowicie bezpieczny obraz stawo, chrząstek i więzadeł. Rezonans magnetyczny stawów wykorzystuje działanie fal radiowych i pola magnetycznego oraz protonów wodoru znajdujących się w ludzkim organizmie. Podczas badania zmieniają one swoje miejsce i wysyłają określone sygnały do rezonansu. W porównaniu z ze zdjęciem rentgenowskim czy tomografii jest on w stanie zobrazować wszystko to, co dzieje się z tkankami miękkimi w obrębie stawów i kości.

Jakie są wskazania do wykonania rezonansu?

Rezonans magnetyczny stawów najczęściej zaleca lekarz w określonych przypadkach. Najczęściej dzieje się to wtedy kiedy pacjent skarży się na ból stawów i problemy z poruszaniem się, podejrzenie stanu zapalnego, wszystkie nieprawidłowości związane z ruchem kończyn oraz w przypadku pacjentów, u których występuje podejrzenie zerwania więzadeł. Badanie rezonansem wykonuje się również tuż przed operacją, przy podejrzeniu nowotworu stawów, a nawet w celu oceny efektów każdej terapii ortopedycznej.

Kiedy nie wykonywać rezonansu?

Rezonans magnetyczny nie jest jednak dla wszystkich. Osoby z rozrusznikiem serca, pompą insulinową, aparatem słuchowym lub innymi ciałami obcymi powinny zgłosić fakt ich posiadania, ponieważ może się to przełożyć nie tylko na wynik rezonansu, ale i na zdrowie oraz życie pacjenta, u którego wykonywany jest zabieg. Każdy przypadek jest inny, dlatego to lekarz zlecający badania oraz lekarz wykonujący je decydują o możliwości wykonania zabiegu.

Jak przygotować się do rezonansu stawów?

Najczęściej o fakcie odpowiedniego przygotowania się informuje lekarz. Nie jest to skomplikowane działanie, ponieważ jedyną ważną rzeczą jest powstrzymanie się od spożywania posiłków do 6 godzin przed badaniem. Występuje to najczęściej w przypadkach, kiedy podawany jest kontrast i którego działanie może być zaburzone, jeśli spożyjemy posiłek o nieodpowiedniej godzinie. Ważne, aby na badanie rezonansowe ubrać się wygodnie, ponieważ będziemy zobowiązani spędzić bez ruchu kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy z przebywaniem w ciasnych pomieszczeniach, poinformujmy o tym lekarza, który ma możliwość podania nam środka uspokajającego.

Jak przebiega badanie rezonansowe?

Badanie rezonansem magnetycznym stawów to badanie całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, który wsuwa się do całego urządzenia. Urządzenie nie rusza się, jednak może wydawać głośne dźwięki, które mogą wprawiać w dyskomfort. W celu poprawy wygody stosuje się często zatyczki do uszu, które zagłuszają głośne dźwięki. Pacjent pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem przez zestaw słuchawkowy, więc w przypadku jakichkolwiek dolegliwości u pacjenta, jak bóle głowy czy nudności, może on go od razu o tym poinformować.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.