Czym są płytki bezpieczeństwa i do czego służą?

Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, czym są płytki bezpieczeństwa, a także, do czego służą. W tym wpisie wyjaśniamy, jakie mają zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, a także jak możemy je wykorzystać.

Co to są płytki bezpieczeństwa?

Płytki bezpieczeństwa to urządzenia, które służą do przekierowywania nadmiaru ciśnienia, które powstaje w wyniku awarii danego urządzenia. Płytki bezpieczeństwa różnią się od siebie kształtem, materiałem i wyglądem w zależności od tego, do jakich maszyn są przeznaczone. Niektóre z nich posiadają nacięcia lub perforacje, które umożliwiają im pęknięcie w określony sposób, dzięki czemu jesteśmy w stanie przewidzieć reakcje materiału w określonych warunkach.

Płytki bezpieczeństwa działają w określony sposób przewidziany przez producenta, aby móc stosować je w różnych warunkach. Ich działanie jest zależne od tego, w jaki sposób zostały zaprojektowane. Najprostsze z nich posiadają nacięcia, które pękają pod wpływem działania na nie określonych sił, np. po przekroczeniu krytycznych wartości ciśnienia wewnątrz maszyny.

Zapoznaj się z naszą ofertą membran bezpieczeństwa: https://valwo.eu/prutrzne-membrany/

Do czego wykorzystujemy płytki bezpieczeństwa?

Możemy używać ich do pracy z cieczami, a także gazami. W zależności od przeznaczenia charakteryzują się one delikatną fragmentacją lub nacięciami, dzięki czemu jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będą zachowywały się pod wpływem krytycznych wartości np. ciśnienia.

Zazwyczaj wykonuje się je z wysokiej jakości blachy, która zostaje poddana obróbce laserowej. Najczęściej wykorzystuje się je w maszynach, które pracują pod wysokim ciśnieniem. Kiedy następuje przekroczenie wartości krytycznych, płytki otwierają się i pozbywają jego nadmiaru. Spełniają one wszelkie normy bezpieczeństwa i są testowane pod kątem różnych sytuacji i zdarzeń, aby upewnić się, że zadziałają bez zarzutu.

Membrany bezpieczeństwa wykorzystuje się w różnych gałęziach produkcyjnych. Używa się ich w przemysłach takich jak:

  • Rafineryjny
  • Chemiczny
  • Spożywczy
  • Farmaceutyczny

Sprawdź, jakie produkty umożliwią Ci ochronę przed wybuchem: https://valwo.eu/ochrana-proti-vybuchu/

Płytki bezpieczeństwa – podsumowanie

Płytki bezpieczeństwa są elementem, który zapewnia bezpieczeństwo podczas pracy przy maszynach wykorzystujących duże siły odśrodkowe. Zapobiegają one awariom i wybuchom, a także gwarantują bezpieczeństwo pracy przy nich.

Źródło zdjęć: freepik.com

Menedżerskie
. Spis treści Coaching menedżerski – szkolenie Zarządzanie zespołem Motywacja w pracy zespołu Efektywność w pracy...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.