Historia kawy – od pierwszego ziarna do ekspresu

Historia kawy – od pierwszego ziarna do ekspresu

Każda historia skrywa w sobie wiele zawiłości i kawa nie jest tu wyjątkiem. Ten znany na całym świecie napój zdobył bardzo szybko dużą popularność i jest chętnie popijany w każdym zakątku świata. Skąd jednak wzięła się kawa i jak trafiła do naszego kraju?

Jeśli chcesz poznać historię kawy, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się, jak to się stało, że dziś wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez tego aromatycznego napoju.

Początki kawy

Wokół kawy krąży wiele legend i opowieści, które od setek lat są opowiadane ustnie i spisywane. Jej ziarna znane były już w 1. tysiącleciu p.n.e. w Etiopii. Kawa nie była jednak uprawiana, lecz zbierano ją tylko w miejscach, gdzie występowała naturalnie.

Szacuje się, że kawa trafiła ok. XIII wieku do Jemenu, gdzie przywieźli ją kupcy. To właśnie tam opracowano metodę prażenia nasion i uzyskiwania z nich napoju.

Legendy wokół odkrycia kawy

Legendy od zawsze ciekawiły człowieka – były sposobem na rozrywkę, ale także edukację. Najbardziej znana legenda o kawie mówi o Szejchu asz-Szadhilim, który w czasie swojej podróży po Afryce natrafił na stado pobudzonych kóz. Zorientował się on, że zjadały one owoce, które okazały się kawą. Podróżnik zainteresował się nowym rodzajem pożywienia i odkrył pozytywny wpływ kawy na organizm ludzki.

Bliski Wschód – tam kawa zyskała rozgłos

Na przełomie XV i XVI wieku w arabskim porcie Mokka handlowano wieloma towarami, między innymi ziarnami kohwet. Dzięki rosnącej popularności kawy zyskała ona rozgłos na całym Bliskim Wschodzie.

Pierwsza kawiarnia powstała w 1554 roku w Stambule. Kawa wzbudzała wiele emocji i czasami zdarzało się, że jej spożycie było zakazane. Kontrowersje wokół właściwości niezwykłego napoju ustały pod koniec XVI wieku.

Jeśli uwielbiasz dobrze przygotowaną kawę o niezwykłym smaku i z ciekawą historią, poznaj ekspres melitta, który pomoże Ci przenieść Twoje kubki smakowe na Bliski Wschód.

Podbój Europy i Ameryki przez kawę

W drugiej połowie XVI wieku podróżnik L. Rauwolf odbył podróż po Bliskim Wschodzie, gdzie poznał kawę i wspomniał o niej w swoich zapiskach. Po nim pojawili się nowi badacze, którzy byli zafascynowani obcą kulturą i chętnie poznawali zwyczaje panujące na Bliskim Wschodzie. Włoski botanik P. d’Alpino opisał lecznicze działanie kawy. Dzięki niemu nazwa caffè zaczęła obowiązywać w większości krajów europejskich.

Kawa następnie pojawiła się w Ameryce, gdzie szybko zyskała sympatię mieszkańców tych terenów i tam również zaczęły powstawać pierwsze kawiarnie.

Kawa w Polsce

W naszym kraju kawa pojawiła się pod koniec XVII wieku. Kawę uwielbiał pić sam Jan III Sobieski, ale byli też tacy, którzy byli jej przeciwnikami, jak chociażby J. A. Morsztyn. Pierwsze kawiarnie powstały w Gdańsku, kiedy jej pozytywne właściwości były powszechnie znane.

Kawa była sprzedawana na początku przez kupców, a pierwsze przedsiębiorstwa, które zajmowały się sprowadzaniem kawy do Polski i jej sprzedażą pojawiły się dopiero w XIX wieku.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.