Jak przygotować się na zagraniczny wyjazd?

Jak przygotować się na zagraniczny wyjazd?

Jeśli wybierasz się na zagraniczny wyjazd, np. aby podjąć studia lub pracę albo wyjeżdżasz na wakacje, warto, abyś dobrze się do niego przygotował. Musisz więc pamiętać o kilku ważnych rzeczach, bez których możesz nawet nie zostać wpuszczony do obcego kraju.

Zapoznaj się z obostrzeniami sanitarnymi

W dobie pandemii podstawową kwestią przy wjeździe do obcego kraju jest zapoznanie się z obecnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi. W każdym kraju te zasady są regulowane indywidualnie na podstawie ilości zakażeń. Przy przekroczeniu granicy wielu państw, musisz przedstawić negatywny test na koronawirusa. W innych możesz być zmuszony do odbycia obowiązkowej kwarantanny. Przepisy te mogą dynamicznie się zmieniać, dlatego warto, abyś zawsze korzystał z najbardziej aktualnych informacji i rzetelnych źródeł wiedzy.

Zadbaj o dokumenty

Jednym z ważniejszych punktów przy planowaniu zagranicznych podróży jest zaopatrzenie się w niezbędne dokumenty. Może być to dowód osobisty lub paszport, a także w niektórych przypadkach – wiza. Pamiętaj, że część krajów wymaga, żeby dokument podróży był ważny przynajmniej przez pół roku od czasu wjazdu na jego teren.

Ważne: koniecznie sprawdź, czy wszystkie dokumenty są aktualne!

Pamiętaj o ubezpieczeniu i opiece medycznej

Nie możesz zapomnieć także o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu, dlatego przed podróżą zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie. Pamiętaj, aby rodzaj ubezpieczenia był dostosowany do charakteru Twojego wyjazdu i aktywności, które będziesz podejmował.

Zwróć uwagę, aby polisa pokrywała koszty związane z potencjalną hospitalizacją w przypadku zakażenia COVID-19.

Warto, abyś wyrobił sobie kartę EKUZ, która upoważnia do bezpłatnej opieki zdrowotnej lub pokrywa część kosztów w razie potrzeby leczenia.

Jeśli przyjmujesz leki na stałe, weź ich odpowiedni zapas oraz skonsultuj się z lekarzem i przeprowadź niezbędne badania, jeśli takie są konieczne. Być może w docelowym kraju Twojej podróży wymagane jest zaszczepienie się. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie rządowej.

Naucz się języka angielskiego

Bardzo ważne jest, aby wjeżdżając do obcego kraju, szczególnie na dłuższy czas, opanować choć w stopniu podstawowym język, którym posługują się jego mieszkańcy. Sposobów na szybkie przyswojenie wiedzy jest kilka, a jednym z najbardziej skutecznych jest nauka angielskiego online (jest to także najwygodniejszy sposób, bo to od Ciebie zależy gdzie, kiedy i czego chcesz się uczyć).

Pamiętaj, aby przy podjęciu decyzji o nauce w szkole językowej, skorzystać z pomocy specjalistów o odpowiedniej renomie (sprawdź np. szkoła językowa Profi Lingua). Szybkość i poziom nauki zależą od Twoich indywidulanych preferencji i są dostosowane do Twoich umiejętności.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.