Jak poprawić zaangażowanie pracowników? – porady

Zaangażowanie pracowników to klucz do dobrze funkcjonującej firmy. Zdarza się i tak, że po latach pracy zatrudnieni nie mają już energii na wykonywanie swoich obowiązków z większym wysiłkiem niż podstawowy, potrzebny do wykonania zadania. Poprawa zaangażowania pracowników może odbywać się na kilka sposobów, jednak nie są to wyłączne rozwiązania ewentualnego problemu. Dobrze zgrany i zaangażowany zespół pracuje lepiej i osiąga lepsze wyniki. Tylko jak go zbudować w odpowiedni sposób?

Bądź sprawiedliwym szefem

Sprawiedliwość ponad wszystko. Każdy z nas spotkał się w życiu z sytuacją, w której został z jakiegoś powodu niesprawiedliwie potraktowany, czy to w nastoletnich latach w szkole, czy nawet w pracy. Niezależnie od tego, kiedy to się stało, każdy zgodzi się, że niesprawiedliwe traktowanie to coś, co może zniszczyć zaangażowanie pracowników. Który pracownik będzie starał się osiągać lepsze wyniki, skoro od 3 miesięcy nie dostał premii, choć jego kolega Paweł z biurka naprzeciwko spóźnia się od miesiąca z ważnymi projektami, a lata za premię 3 razy w roku na wakacje?

Wprowadź rywalizacje

Rywalizacja między zatrudnionymi to świetny sposób na większe zaangażowanie pracowników. Voucher do spa, większa premia lub pracownicze benefity dla najlepszego zespołu może podbudować ich zaangażowanie. Pracownicy, którzy wykonują swoją pracę nie tylko z myślą o wypłacie, ale i o dodatkowych nagrodach są bardziej zmotywowani do wykonywania lepszej i bardziej efektywnej pracy.

Buduj atmosferę w zespole

Atmosfera w zespole to klucz do dobrze wykonywanej pracy przez zatrudnionych. Nikt nie lubi spędzać 8 lub więcej godzin na stanowisku, wśród ludzi, z którymi prawie się nie zna, lub co gorsza, relacje nie należą do najlepszych. Integracja pracownicza może znacząco poprawić atmosferze w zespole. Wspólnie przeprowadzane szkolenia z całym zespołem lub firmowe wyjścia okazyjne świetnie podbudowują nastrój i pozwalają pracownikom się poznać.

Zaangażowanie pracowników – jak właściwie podejść do jego poprawy?

Należy pamiętać, że każdy pracownik jest inny, a co za tym idzie, inne warunki będą spełniały jego oczekiwania oraz powodowały, że będzie on z większym zaangażowaniem wykonywał swoją pracę. Znalezienie odpowiedniego sposobu to klucz do sukcesu. Warto więc zapytać pracowników o ich potrzeby oraz oczekiwania związane z pracą oraz znaleźć wspólne rozwiązanie problemu. Pracodawca, który słucha pracowników, również zyskuje w ich oczach.

 

źródło zdjęć: freepik.com

Jakie drewno do wędzenia wybrać?
Wędzenie potraw to sztuka, która ma długą tradycję i przynosi niezapomniane smaki do kuchni. Wybór odpowiedniego...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.