Jak wrócić do pełni sił po porodzie?

Czas po urodzeniu dziecka bywa niełatwy. Warto znać sposoby i metody, które pomagają wrócić do formy po porodzie – mimo zmęczenia i różnych fizycznych dolegliwości. Przeczytaj poniższy artykuł i zobacz, jak poradzić sobie ze spadkiem formy po urodzeniu dziecka.

Okres ciąży, a także sam poród może być trudny dla młodej matki. Aby zregenerować swoje siły fizyczne i psychiczne, należy zadbać o sobie. Nie jest to łatwe – szczególnie pierwsze dni i tygodnie po porodzie mogą dać się we znaki.

Pojawienie się dziecka wywraca życie do góry nogami – zmienia się cykl dnia i nocy oraz pojawia się wiele nowych obowiązków, a wraz z nimi zmęczenie. Skutkiem mogą być różne dolegliwości, jednak nie jest to utarty schemat i można wiele zrobić, aby dobrze wspominać ten okres. Po porodzie należy Ci się czas na odpoczynek, a otoczenie powinno pomagać Ci się relaksować.

Nie rób rzeczy ponad swoje siły

Połóg jest czasem, który trwa około sześciu tygodni. W tym okresie młoda mama powinna szczególnie dbać o siebie. Wiadomo, że zajmowanie się dzieckiem będzie Twoim głównym zajęciem, ale jeśli możesz odpuścić sobie inne rzeczy, np. obowiązki domowe związane z gotowaniem czy sprzątaniem, to lepiej to zrobić. Korzystaj z pomocy bliskich i nie bój się prosić o ich wsparcie. Z pewnością chętnie pomogą Ci oni ogarnąć codzienne obowiązki.

Przede wszystkim wsparciem w tym czasie powinien być Twój partner. To jego w głównej mierze powinnaś zaangażować od początku w sprawy dziecka i domu. Być może są wokół Ciebie także inni ludzie: mama, teściowa, rodzeństwo, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi… To oni powinni wyręczać Cię w wielu obowiązkach. Ty, oprócz opieki nad dzieckiem, musisz oszczędzać siły i się regenerować. Warto dużo leżeć i odpoczywać.

Mustela zestaw dla mamy – sprawdź i wypróbuj!

Pij dużo wody i dobrze się odżywiaj

Woda jest niezbędna organizmowi do przeprowadzania wielu procesów. Pij jej dużo. Najlepiej minimum 2 litry dziennie. Najlepiej, aby była to woda niegazowana i niskozmineralizowana. Warto też sięgać po naturalne soki i herbatę.

Kolejny punkt to odpowiednie odżywianie. Należy jeść dużo, ponieważ organizm kobiety potrzebuje pokarmu, aby się zregenerować po porodzie. Sięgaj po lekkostrawne, ale też różnorodne produkty, takie jak mięso, kasze, warzywa, owoce, ryby, nabiał… Aby zachować równowagę psychiczną, warto od czasu do czasu pozwolić sobie na coś, co bardzo lubisz. Oczywiście – spożywanie alkoholu jest niewskazane! To samo dotyczy papierosów i innych używek!

Zdrowie psychiczne jest równie ważne

Pamiętaj, że powrót do dobrej kondycji fizycznej to nie wszystko. Równie ważne jest zadbanie o swój stan psychiczny. Oprócz tego, że należy unikać brania na siebie nadmiaru obowiązków, dobrze jest też znaleźć czas na swoje ulubione czynności. Zrelaksuj się, robiąc sobie aromatyczną kąpiel, poczytaj książkę, oglądnij ulubiony serial, spotkaj się ze znajomymi. Możesz też wybrać się na spacer, do fryzjera, czy kosmetyczki. Albo po prostu poleżeć i cieszyć się wolną chwilą.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.